www.Radioshqip.org

Forum
 
CalendarForumPortalliGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 **Dobėsohet 14 kilogram pėr tu arratisur nga burgu**

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BeRaTsi_MiStRecMale
Numri i postimeve : 30
Age : 34
Localisation : Berat/Tiran
Emploi : Student
Loisirs : Shoqeri dhe femra
Registration date : 23/08/2006

MesazhTitulli: **Dobėsohet 14 kilogram pėr tu arratisur nga burgu**   Sat Aug 26, 2006 1:37 pm

**Dobėsohet 14 kilogram pėr tu arratisur nga burgu

Njė i burgosur nga njė djetė e ndjekur ndaj tij humbet 14 kilogram pėr tu arratisur nga burgu i Long Bay tė Sidneit ( Australi ) pa u zbuluar nga rojet. Ia doli mbanė dhe tani policia ėshtė vėnė nė kėrkim tė tij. Robert Cole, 36 vjeē kaloi nga 70 nė 56 kilogram nga njė djetė 2 javore nė mėnyrė qė tė kalonte pėrgjatė kanalit ajrosės tė murit tė qelisė sė tij. Rojet e burgut nuk vunė re asnjė gjė, asnjė nuk ishte nė patrullim dhe Roberti i dėnuar pėr vjedhje dhe agresion nuk e pati problem tė arratisej nga burgu.
Mė i ēuditshėm ėshtė fakti se ēfarė djete ka ndjekur Robert pėr tė humbur nė peshė 14 kilogram nė 2 javė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.radioshqip.org
BeRaTsi_MiStRecMale
Numri i postimeve : 30
Age : 34
Localisation : Berat/Tiran
Emploi : Student
Loisirs : Shoqeri dhe femra
Registration date : 23/08/2006

MesazhTitulli: Shkencetaret   Sat Aug 26, 2006 1:38 pm

**Shkencėtarėt zbuluan se flokėkuqet kanė vetėm rreth 90 000 flokė, zeshkanet 100 000, ndėrsa bjondinet 150 000 fije floku. Por vetėm 20 pėrqind e bjondinave e mbajnė kėtė shifėr tė flokėve
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.radioshqip.org
BeRaTsi_MiStRecMale
Numri i postimeve : 30
Age : 34
Localisation : Berat/Tiran
Emploi : Student
Loisirs : Shoqeri dhe femra
Registration date : 23/08/2006

MesazhTitulli: Re: **Dobėsohet 14 kilogram pėr tu arratisur nga burgu**   Sat Aug 26, 2006 1:40 pm

**Guri nga tėmthi i rėndė mė se 6 kilogram u largua nga tėmthi i gruas 80 vjeēare nė Londėr ,Angli mė 29.12.1952.Operimin e kreu dr.Hemfri Artur nga spitali Ēering Kros.
-------------------------------------------
"*Little boy" (djaloshi i vogėl)quhet bomba e cila ėshtė hedhur nė Hiroshimė.Bomba ishte e gjatė 3.04 metėr dhe e rėndė 4.080 kilogram.
---------------------------------------------
**Njeriu me dhėmbė mė tė fortė ėshtė Jhon Masi nga Belgjika.Nė nėntor tė vitit 1978 me dhėmbė arriti tė tėrheq 2 vagona edhe atė tė rrėndė 126 ton.
-------------------------------------------
**Nė gusht tė vitit 1992 nė spitalin e qytqtit nė Ontario,Kanada ėshtė lajmėruar gruaja 42 vjeēare me "dhimbje tė lehta nė bark".Nga barku i saj janė larguar 2 533 sende prej tyre 947 gjilpėra tė cilat ajo i kishte gėlltitur me vite,

------------------------------------------------------
**Nga barku i vajzės 20 vjeēare nga Devoni Jugor,Angli u nxor "topi" nga qimet e flokėve te saj tė cilat i kishte gėlltitur,i rėndė 2,5 kg.Operimi u realizua nė mars 1985.
-----------------------------
-Qukapiku nė ditė han mesatarisht 3000 insekte.
--------------------------------------
-...zogu nuk ka shqisėn e tė nuhaturit dhe tė shijes.
-------------------------------------
-Luftėrat dhe statistikat:Nga 1618 mė 1905 janė bėrė 1044 luftėra tokėsore,122 betejadetare,490 rrethime,44 kapitullime.Lufta mė e gjatė llogaritet midis Venecas dhe Turqisė (55 vjet) nė vitet 1644-1699, kuse lufta mė e shkurtė ėshtė ajo midis Austrisė dhe Italisė e cila zgjati vetėm 6 orė.

------------------------------------------
-Pėr tė prodhuar 1 kg. mjaltė bletės i duhet tė thithė nektarin e 12 milion luleve duke bėrė rreth 300 000 kilometėr fluturim.
-----------------------------------------
-Numri mė i madh i tė vdekurve nga uria ėshtė shėnuar nė periudhėn 1918-1943 nė tė cilėn vdiqėn gjithsejt 28 104 000 njerėz.
----------------------------------------
-Alfabeti mė e gjatė ėshtė i gjuhės kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.
---------------------------------------
-Fusha mė e madhe e naftės nė botė ėshtė ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a pėrpunimit tė naftės "Armako".Madhėsia e fushės ėshtė 241,5x35.42
km2.
--------------------------------------------
-Braziliani Edson Donasimento Pele,konsiderohet si futbollisti mė i mirė i tė gjitha kohėrave.Nė 1254 ndeshje futbollisike ai shėnoi 1216 gola.
-----------------------------------------
-Me gjatėsinė e verifikuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku Mehmet Ozjurek ėshtė shpallur para pak kohe fitues nė garat e dyta ndėrkombėtare tė hundėmėdhenjvetė nbajtur nė Stamboll.
-------------------------------------------------------


---Nė 1750 nė botė jetonin rreth 800 milionė njerėz, nė 1850 nje miliardė mė tepėr dhe nė njė 1950 edhe njė tjetėr miliard mė tepėr. Mastaj u deshėn vetėm 50 vjet pėr tu dyfishuar dmth. 6 miliardė.

_________________________________

---Gjysma e popullsisė sė botės fiton vetėm rreth 5% tė pasurisė nė botė.

__________________________________________________


---Megjithėse nė botė ka mė shumė se 600 milionė telefona, gjysma e botės ende nuk ka bėrė asnjė telefonatė.

___________________________________

---Nė Ditėn e Nėnave nė SHBA bėhen mė tepėr telefonata personale se nė ēdo ditė tjetėr nė ēdo shtet tjetėr.

_________________________________________

---1 nė 10 persona nė botė jetojnė nė ishull.
_____________________________________
---Nė 1870 nė Londėr jetonin mė shumė Irlandezė sesa nė Dublin. _____________________________________

---Mundėsia pėr tė tė rėnė rrufeja ėshtė 1 nė 600,000
_______________________________________
---Rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluara pėrfundon nė koshat e plerave.
______________________________________
---Gjysma e popullisė sė botės ėshtė nėn moshėn 25 vjeē.
______________________________
---Nė Perėndim njerėzit ndėrrojnė shtepi mesatarisht 1 herė nė 7 vjet.
______________________________________
---Sherbimi Postar i SHBA dėrgon rreth 43% tė postės botėrore, ndjekėsi mė i afėrt ėshtė Japonima me 6 %.
____________________________________________

---Nė vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 nė 60 % ne 1996. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e parė u rrit nga 50% nė 67%. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e dytė ėshtė rreth 10 % me e lartė se nė martesėn e parė.
____________________________________________________
---Mesatarisht nė botė shkohet nė shkollė 200 ditė, nė SHBA 180 ditė, nė Suedi 170 ditė, nė Japoni 243 ditė.
_______________________________________
---Qė nga viti 1972 janė prodhuar rreth 64 milionė tonė kanoēe alumin(rreth 3 trilion kanoēe). Nėse kėto do tė vendoseshin njėra pas tjetrės, mund tė arrinin deri nė hėnė rreth 1000 herė. Kanoēet e alumint pėrbėjnė 1% tė materialeve mbeturina.
___________________________________
---Mė shumė se 1 miliard tranzistorė prodhohen....ēdo sekondė.
________________________________________
---Sipas Byrosė sė mirėnjohur ne SHBA Census, 19% e fėmijėve nė Amerikė jetojnė nė varfėri.
___________________________________
---Nė Australi ka mė shumė se 150 milionė dele dhe njė popullsi prej rreth 17 milionėsh.
________________________________________
---Nė Zelandėn e Re ka 4 milionė njerėz dhe 70 milionė dele.
_________________________________________

---Nė krahun e njė majmuni ka rreth 25 milionė qime.
_____________________________________________
---DNA ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.
_________________________________________
---Njė njeri harxhon mesatarisht 3 vjetė tė jetės ne banjo.
____________________________________________
---Peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodhen vetėm pas 10 min.
________________________________________________
---Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 herė nė ditė
___________________________________________
---Kompjuterat modern janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit tė nje zvarritėsi.
________________________________________________________

---Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.
______________________________________________
---Njeriu mė i gjatė ėshtė 2.75 cm
________________________________________
---Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.
__________________________________________
---Nė fytyrėn e njė maceje ndodhen 146 muskuj.
___________________________________________
---Peshkaqenėt nuk sėmuren.
__________________________________________
---Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.
_________________________________________
---Nėse do tė mund tė pėrdornim 13% tė trurit, do tė mund tė shfaqeshim nga njė vend nė njė tjetėr.
_______________________________________
---Strucat i kanė sytė mė tė mėdhenj se truri.
__________________________________________
---Hyrja e folesė sė milingonės drejtohet pėrherė nga Veriu.,
____________________________________
---Nėse damarėt e njeriut do tė vendoseshin njeri pas tjetrit do tė mund tė pėrshkronin Ekuatorin 2 herė.
_____________________________________________
---Formuesi i Ēmimit Nobel, Alfred Nobel nė fakt ishte nje fabrikator dinamiti.
_________________________________________
---Ivani i IV. i cili erdhi nė pushtet nė vitin 1533 nė Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.
____________________________________________
---Njė njeriu i duhen 12 vjet pėr tė numėruar nga 1 deri nė 1 miliard. merrte fronin.
______________________________________________
---Minjtė nuk mund tė vjellin.**Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij.
**Ne trurin e maceve ka 32 muskuj.
**Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet.
**Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeē jane ne burg ose nen hetim.
**Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur.
**Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore.
**Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
**Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.
**Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.
**Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.
**Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.
**Vetem mushkonjat femra piskojne.
**Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
**96% e sallatorit, eshte uje.
**Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.
**Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.
**Anjshtajni deri ne moshen 9-vjeēare nuk fliste normalisht.
**Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.
**Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.
**Fluturat shijojne me ane te kembeve.
**Delfinet flene me nje sy hapur.
**Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.
**Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.
**Ne trupin e njeriut muskuli me i forte eshte gjuha.
**Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.
**Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.
**Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.radioshqip.org
[masters_babe]

avatar

Numri i postimeve : 55
Registration date : 30/08/2006

MesazhTitulli: Re: **Dobėsohet 14 kilogram pėr tu arratisur nga burgu**   Sun Sep 03, 2006 2:06 pm

hahhaahh beratso me shkrive . bravooooooooooo Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: **Dobėsohet 14 kilogram pėr tu arratisur nga burgu**   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
**Dobėsohet 14 kilogram pėr tu arratisur nga burgu**
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.Radioshqip.org :: cudi nga bota-
Kėrce tek: