www.Radioshqip.org

Forum
 
CalendarForumPortalliGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Me Fal

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BeRaTsi_MiStRecMale
Numri i postimeve : 30
Age : 34
Localisation : Berat/Tiran
Emploi : Student
Loisirs : Shoqeri dhe femra
Registration date : 23/08/2006

MesazhTitulli: Me Fal   Fri Aug 25, 2006 2:54 pm

Mė fal
Mė fal qė Tė Dua kaq shumė, mė fal qė nė zemėr tė lėndoj,
mė fal por ėshtė tepėr vonė nuk mundem unė TY tė harroj!
Mė fal qė tė bėra padashur pėr mua pa qėllim tė mėndosh,
mė fal qė tė bėra pėr mua poezi me dhibje tė krijosh!
Mė fal por njėriu prandaj vuan tė tė dashuroj njė njėri si TI,
ti thajė lotėt pa kaluar qėrpikun dhe kur tė prek buzėt tė quhet DASHURI
Mė fal por nuk tė them TĖ DUA, nuk duka mė puthje nga TI,
ato janė vetėm vuajtje pėr zemren, ato mė bėjn tė ndihem njeri!
Por unė njeri nuk dua mė tė jem, nuk dua unė tė flas pėr dashurinė,
sepse TI mė nxore nga zemra, pa TY jeta s“ka kuptim!
Mė fal qė prap po tė lėndoj, mė fal qė pėrjetė do TĖ DUA,
mė fal por nuk e di si bėhėt me njė njėri tė ēmendur si mua!
I ēmendur se tė tjerėt i dua si veten, i ēmendur se tregoj tė vėrteten,
i ēmendur se jam i sinqertė, se TY TĖ DUA mė shumė se njė jetė!
Mė fal pėr tė metat e mia, mė fal qė tė dhash njė shekull Dashuri,
por jeta i ka kėto padrejtėsi e mua jeta mė solli tek TI!
Dhe Ti si njė qenie e pafaj, si njė engjull me zemer tė vrarė,
Ti ke diqka tė veēantė, Ti ke shumė lotė tė patharė!
Mė vjen keq qė unė nuk arrita tė tė kthej buzėqeshjen pėrsėri,
ashtu siq Ti ma ktheve mua dhe mė bėre tė ndihem njeri!
Ndoshta Ti je munduar nė zemren tėnde tė mė pranosh,
po vallė pse unė nuk kam guxim tė bėj tė mė dashurosh!
Pėrse mes poezive unė veten lėshoj,
dhe ne ē“do pikė loti mundohem tė tė imagjinoj!
Pse vallė njė zemėr si tėndėn se kuptoj?!!
tė mė dashuroj kaq fortė dhe kaq fortė tė mė lėndoj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.radioshqip.org
BeRaTsi_MiStRecMale
Numri i postimeve : 30
Age : 34
Localisation : Berat/Tiran
Emploi : Student
Loisirs : Shoqeri dhe femra
Registration date : 23/08/2006

MesazhTitulli: DITARI I POEZISE   Fri Aug 25, 2006 2:56 pm

DITARI I POEZISE


U hap ditari i jetes time
i plageve dhe i merzise
u hap nje varr dhe nje leter
u hap ditari i poezise


U hap jeta perseri
por e mbylli shpejt nje djall
u hap nje zemer ne rini
por ate e mbylli nje varr

[/i][/b]
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.radioshqip.org
BeRaTsi_MiStRecMale
Numri i postimeve : 30
Age : 34
Localisation : Berat/Tiran
Emploi : Student
Loisirs : Shoqeri dhe femra
Registration date : 23/08/2006

MesazhTitulli: NENES....   Fri Aug 25, 2006 2:59 pm

NENES...


Nene, sa vend ke tek une nene
Por sa shume ke te Krijuesi im
Perse me braktise o nene ?
Perse me le ne harrim?
Sa do te doja o nene
Qy ty te lagte loti im
Kete ma thote malli nene
Ma kish thene dhe Zoti im.
Ma kishte thene Zoti im
Vendin tend o nene tek une
Ma kish bere rrepte obligim
Te te doja shume, shume
Me ty do te isha shume i lumtur
E ti poshte ne stoli me le me te padrejte
Ndoshta per ty nuk isha i shkathet e i bukur
Por do te te doja perjete, perjete
Nuk jam i vetem o nene
Flas e qaj ne namazin tim
Te kerkoj, lutem per ty
Megjithese me le ne harrim.
Mundohu te kuptosh nene se jam djali yt
Per ate qe linde valle s'te ka marre malli
ndoshta mi ke harruar fytyren edhe syte
Pasi dikur me flake porsi nje gur zalli.
Nene sme vure ti as emrin
Djepin kurre nuk ma tunde
Nene sta ndegjova kurre zerin
Si munde te ikesh si munde?
Nga syte e zjarrte rrjedhin lot
Ne zemren e brengte vlon shume mall
Acarin dielli spo e thyen dot
Ajsbergu i akullt behet me i madh
Nene te paktem me thuaj ku je
Te te shoh fytyren mekatare dua
Nuk jam i sigurt nese e imja nene je
Pasi po te ishe imja, do ishe sot me mua
Sa here u ndjeva i vetem o nene
Sa dhembje kam ndjere sa dhembje
Sa me ka munguar dora jote nene
Qe lehte e lehte koken te me perkedhelte.
Sikur ta dish o nene sa ftohte kam ndjere une
Kur debora binte dhe era nuk pushonte
Ndersa une i mjeri i lagur e bere qulle
Nuk kisha nje nene qe rrobat te mi n'drronte.
Sa shume te kerkova dhe askund ste pashe
Sa here u semura sa here per ty qava
Sa here ne enderr emrin nene thashe
Sa here me lotin tim jastekun e lava.
Sa here zemra ime ka pikuar gjak
Sa here goja ime vertiti renkime
E ti kurre o nene su bere merak
Se femia yt mbytej ne gulcime.
Sa here loti i vetmise rrugen time preu
Sa endrra vdiqen sa pasione vane
Sa here mungese e nenes zemen time theu
Sa brenga e trishtime thelle ne shpirt me rane.
Hyr moj nene ne shkolle se ke aty nje djale
Qe mjaft bukur shkruan dhe di te lexoje
Shume nota te mira gjate vitit ka marre
Por nuk ka i shkreti se kujt te ja tregoje.
Ku je pra o nene dua te te shoh
Ma kuptuan hallin tere keto trotuare
Nuk kerkoj me shume vetem te te njoh
Te shoh zemren tende te ashper, mekatare.
Te kerkoj gjithkah por askund ste gjej
U bene shume kohe qe te flas me poezi
Mendoj se me do veteveten genjej
Kthehem te kerkoj deri ne pafundesi
Te kerkoj ty nene derisa te rroj
Derisa gjunjet ne kembe te me mbajne
Dua drejt ne sy nene te te shikoj
Nese syte e tu me te mijet ngjajne.
Ku je pra o nene se spo te gjej dot
Te lutem me trego ku je fshehur ti?
Dua te shikoj a ke ne sy lot,
Ashtu sic kane lot te dy syte e mi?
Dua te shikoj o nene zemren tende
Ne eshte akoma e ashper, e semure
Dua te shikoj a ka ne te dhembje,
Apo zemra jote ska njohur dhembje kurre?
Sikur doren tende ta ndjeja mbi balle
Dhe si moshataret dhe une te gezoja
Po te ishim bashke si nena me djale
Me as mbreterine nuk do ta lakmoja.
Kete nuk e them se jam i pasur
Por nga mallengjimi o nene po e them
Me mire preferoj te jem me ty, i varfer
Se mungesa e jote cdo ambicje shemb.
Cdo te diel i vetm neper rruge dal
Shikimin e hedh tutje me plot shprese e endje
Vizitoj nje stol te drunjte aty ne park
Lehatoj derrasat mos ndjej eren tende.
Te dielen qe shkoi stoli u semur
U vrer e nga dhimbjet rreth e rreth u nxi
Me dobet se ate dite se kisha pare kurre
Rene pertoke i kalbur nga lotet e mi.
Rrija tek ky stol pasi kisha tjeter
Ai u be streha ime e pare
Me kujtonte stoli nje histori te vjeter
Kur dikush me gjeti poshte tij duke qare.
U mundova ta ngrej por ne kembe nuk ndenji
Me pas nga keqardhja vershova duke qare
Zemra mu thermua ,shpirti fort me dhembi
Pasi stolin kisha te vetmin deshmitar.
Porosite e Zotit ti nene si zbatove
Te vetem me le te vuaj si i mjere
Detyrat si nene ndaj meje i harrove
Mendove se isha teresisht i pavlere.
Gabove nene e dashur, shume u gabove
Me flake poshte stolit ,tek mbytesha nga te qaret
Por dicka te madhe dot nuk e kujtove
Se ndihma e Zotit eshte per durimtaret.
Prandaj edhe une shume durova
Perballova sproven theva cdo trishtim
Te kerkova nene, kudo te kerkova
E tashme nga Zoti pres Artin shperblim

Kerkova, kerkova ne brigje te kaltra
Ne dite te vrejtura , ne nete burg pa hene
Per vite te tera lart nje parulle mbajta
Dua edhe une nje nene, dua edhe une nje nene .
Kerkova, kerkova ne male te larte
Ne fusha te gjera ne kodra te shkreta
Me kembe te zbathura me syte te lagte
Por askund o nene, askund nuk te gjeta!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.radioshqip.org
BeRaTsi_MiStRecMale
Numri i postimeve : 30
Age : 34
Localisation : Berat/Tiran
Emploi : Student
Loisirs : Shoqeri dhe femra
Registration date : 23/08/2006

MesazhTitulli: Poezi Per Dashurin Verore   Fri Aug 25, 2006 3:01 pm

Poezi per dashurin Verore

Ishte vere kur ty te njoha
Ishte nate kur te takova
zemren time ne dor e mora
me zemren tende e bashkova


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.radioshqip.org
halloweenMale
Numri i postimeve : 5
Age : 33
Localisation : elbasan
Emploi : manager
Registration date : 29/08/2006

MesazhTitulli: te bukura por!!!   Sat Oct 21, 2006 1:35 pm

o mistreco te bukura jane merajo e para me ka prek shum re se me ka ndodh edhe mu ajo gje po sa per poezine e "NENES" e ke marre ne forum tjeter lale nga "INDRITI" nese nuk te mbushet mendja do vije shum shpejt ktu ne kete forum ai se esht i pa pare per poezi edhe do shofesh si ka me e mush ktu plot me poezi qe tju ike truri fare juve.
ok kaq kishe un po vej noj gjo tjeter re mos e le me kaq pak.un do mundohem te vej ca tjera po te them drejt nuk jane krijime te mijat. tung tung
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.vilsonbragjeci.bebo.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Me Fal   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Me Fal
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.Radioshqip.org :: Poezi-
Kėrce tek: