www.Radioshqip.org

Forum
 
CalendarForumPortalliGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 A ėshtė interneti sėmundje mendore?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
SKORPIONSKING

avatar

Male
Numri i postimeve : 66
Age : 33
Localisation : elbasan(detroit)
Emploi : hacker
Loisirs : hacker
Registration date : 17/01/2007

MesazhTitulli: A ėshtė interneti sėmundje mendore?   Sat Jan 20, 2007 8:23 am

Ka nga ata qe vizitojne sitet porno.Ka nga ata qe dhe ne mes te nates,ndezin kompjuterin per te kontrolluar posten elektronike.
Ka nga ata qe bejne pa rreshtur "Shoping on line" apo ata qe futen pa u lodhur ne chat etj.Kush jan?Gjithnje e me shume jane te semuret e internetit.Emri me i pergjegjshem i kesaj sindrome eshte "Internet Addiction Disorder (Shqetesimi nga varesia e internetit)
ose IAD.
Ish psikiatri amerikan IVAN GOLDBERG,ai qe e shpiku ne 1995, tashme themelues i sitit PsyCom.net ku mund te takosh psikologe,psikoanalist dhe psikiatere.
Sot qe interneti eshte hapur ne nivel boteror,mund te thuhet se "Te semuret e internetit" egzistojne vertet.
Dhe nga statistikat e shoqates se psikiaterve amerikane,ne SHBA jane me shume se 11 milione.

- Interneti,droga,bixhozi dhe alkoli,te njejte ?


Sipas Kimberly Young,docente psikologjie ne Universitetin e Pitsburgut,sjelljet e frekuentuesve patologjik te rrjetit kane karakteristika vartesi te ngjashem me te "alkolisuarit,droguarit apo ata qe luajne bixhoz.

- Por..A munde te kurohesh ne rrjet ?

Nese eshte interneti qe na ben skllave,eshte e mundur te perdoret vete onterneti per t`u liruar nga ai.Duket nje paradoks...Nese eshte rrjeti qe krijon vartesin,a munde te ofroje rrjeti,ne menyre paradoksale dhe terapin?
Shume studiues mendojne se po.ne te ardhmen njerzit do te qendrojne gjithnje e me shume ne internet dhe psikiatret duhet te jene atje ku jane njerzit.Jo ne studio,as ne shtrat,por tastjera e kompjuterit mund te vere ne kontakt psikiatret dhe pacientet.
Nuk eshte kontrdikte.
Disa psikiatre administrojne sitin "PsyChoinside",kur pacientet mund te verifikojne,nder te tjera edhe vartesin e tyre nga interneti dhe te kerkojne konsulte psikiatrik nepermjet e-mail-it.
Stafi eshte i perbere nga dhjete psikoterapeut.Fakti per te mos pare psikiatrin por te komunikohet me shkrim "ndihmon vecanerisht pacientet e friksuar nga kontakti me te tjeret dhe ata qe nuk donin te manifestonin problemin e tyre per shkak te kushtit familjar apo te ngarkesave te vecanta.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.radioshqip.org
 
A ėshtė interneti sėmundje mendore?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.Radioshqip.org :: Trupi dhe Shėndeti-
Kėrce tek: