www.Radioshqip.org

Forum
 
CalendarForumPortalliGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Hepatiti, alarm ne Shqiperi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
SKORPIONSKING

avatar

Male
Numri i postimeve : 66
Age : 33
Localisation : elbasan(detroit)
Emploi : hacker
Loisirs : hacker
Registration date : 17/01/2007

MesazhTitulli: Hepatiti, alarm ne Shqiperi   Sat Jan 20, 2007 8:22 am

Apeli i ministrit: Kontrollohuni. E madhe mundėsia pėr tė qenė mbartės

Cikuli: Nė Shqipėri mė shumė problem hepatiti, sesa SIDA

Hepatiti C ėshtė mė i frikshėm se sa SIDA. Alarmin e jep ministri i Shėndetėsisė, Cikuli.

“Sa herė qė flitet pėr HIV/AIDS, kjo veēanėrisht mediave u duket interesante, por unė ju siguroj se hepatiti nė vendin tonė ėshtė mė problematik dhe ka njė impakt shumė mė tė madh. Pėr mė tepėr, kur ne kemi njė prevalencė tė ulėt tė HIV/AIDS-it”, tha ministri. Kushdo mund tė jetė mbartės i Hepatitit B apo C, prandaj motoja e kėtij viti ėshtė “Testohuni”. Prevalenca e SIDA-s nė vendin tonė ėshtė ulur, ndėrsa 9 pėr qind e popullsisė ėshtė e prekur nga virusi i Hepatitit B. Pėr kėtė tė fundit shteti ka filluar vaksinimin, duke ulur rrezikshmėrinė e pėrhapjes, ndėrsa pėr hepatitin C askush nuk mund tė mbajė shpresat te vaksina, sepse nuk ekziston.

“Pėrgjysmimi i tė sėmurėve me hepatit B u realizua nėpėrmjet fillimit tė vaksinimit, ndėrsa trajtimi i hepatitit C ėshtė mė delikat, pasi nuk mund tė parandalohet nėpėrmjet vaksinimit”, u shpreh ministri Maksim Cikuli, gjatė aktivitetit tė organizuar dje nė Ditėn Botėrore tė Sensibilizimit pėr hepatitin B dhe C.

Me sensibilizimin dhe mbėshtetjen e Ministrisė sė Shėndetėsisė, mori rrugė nė 1994 vaksinimi i detyrueshėm i fėmijėve tė porsalindur, njė strategji e konsideruar e suksesshme pėr luftėn kundėr hepatitit B. Aktualisht Shqipėria ka njė prevalencė prej 9 pėr qind tė tė prekurve me hepatit B.
Sipas Cikulit, Ministria e Shėndetėsisė ka shtuar shumėn deri nė 280 mijė dollarė amerikanė pėr tė blerė interferon, i cili ėshtė njė trajtim i shtrenjtė pėr kurimin e hepatitit C, ku llogaritet 4800 dollarė pėr person. “Vaksinimi pėr hepatitin B nuk do tė ndėrpritet dhe ne po nxisim tregun e hapur farmaceutik”, deklaroi ministri. Sipas tij, ėshtė mjaft i rėndėsishėm hartimi i njė strategjie kombėtare. “Eshtė njė nga mundėsitė qė jep njė ndihmesė tė madhe nė trajtimin e tė sėmurėve me hepatite virale, pasi vendi ynė ka avantazhe nė realizimin e saj”, tha ministri, duke shtuar se kėto sėmundje pėrbėjnė njė problem tė madh social, shėndetėsor dhe ekonomik, ndaj pėr luftėn ndaj hepatiteve duhet edhe pėrfshirja e shoqėrisė. Cikuli sqaroi se aktualisht numri i tė infektuarve me hepatit B ėshtė pėrgjysmuar, krahasuar me vitin 1991, ku prevalenca e sėmundjes ishte 18 pėr qind, ndėrsa numri i tė infektuarve me hepatit C konstatohet tė jetė nga studimet rreth 1 pėr qind.

“Hepatitet pėrfaqėsojnė sėmundjet infektive mė tė pėrhapura nė botė, ku janė tė infektuar nga hepatiti B 2 bilionė njerėz nė botė, aktualisht tė infektuar 350 milionė mbartės dhe 1 milion tė infektuar kėtė vit. Pėr hepatitin C ka 170 milionė tė infektuar nė tė gjithė botėn dhe 20 mijė tė infektuar ēdo vit”, tha Bashkim Resuli. Ai nėnvizoi se rritja e sigurisė sė pėrcaktimit dhe mėnjanimit tė pėrhapjes sė Hepatit B dhe C nė Bankėn e Gjakut, nėpėrmjet teknikave tė ndjeshme dhe strategjia e donatorėve tė gjakut pa pagesė, do tė ndikojė nė uljen e prevalencės tė dy hepatiteve. Nė aktivitetin e organizuar nė kuadėr tė kėsaj dite morėn pjesė pėrfaqėsues tė Ministrisė sė Shėndetėsisė, Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, Shoqatės Shqiptare tė Gastro-Hepatologėve, Shoqatės sė Talasemikėve dhe Shoqatės sė Hemofilikėve u diskutuan mėnyrat e sensibilizimit pėr testimin dhe njohjen e Hepatitit B dhe C.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.radioshqip.org
 
Hepatiti, alarm ne Shqiperi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.Radioshqip.org :: Trupi dhe Shėndeti-
Kėrce tek: