www.Radioshqip.org

Forum
 
CalendarForumPortalliGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Poezi Te Reja Nga [Master]

Shko poshtė 
AutoriMesazh
[Master]

avatar

Male
Numri i postimeve : 237
Age : 34
Localisation : London
Registration date : 23/08/2006

MesazhTitulli: Poezi Te Reja Nga [Master]   Tue Jan 02, 2007 5:24 am

HARRO DORĖN QE TĖ KA SHKRUAR

Jeto per veten tende,e vetmuar
harro te lutem doren qe te ka shkruar
dhe une i vetmuar ashtu do te jetoj
harro se ne kete jete une ekzistoj

shum bera per ty dhe sdite ti qmosh
zemren qe te deshti smunde ta dashurosh
lotet qe pikuan smunde ti ndalosh
sdua tash per asgje qe te me kujtosh
Harro fjalet qe vetem ty ti thash
harro zemren qe e ke perveluar
harro netet qe te kam enderruar
harroje doren qe veq ty te ka shkruar

harro se te pata dikur ne zemer
harro se te thirra dite e net ne emer
harro se ne jete sdo te dua tjeter
per mua ti mbetesh nje plage e vjeter

harro se ekziston ne bote emri elvis
nuk me deshte si asgje se sme kishe as fis
harro se ne jete nje djale
shpirt e zemer ti ka fale
harro se te deshta dhe ende te dua
harroj te gjitha nese sje me mua
por nje gje te vetme te lutem mbaje mend
se si une ne kete bote sdo ta gjesh askend

mbaje mend nje gje ne jete
se te deshta me te vertete
edhe pse sme besove ska tash rendesi
veq dije se jeten do ta jepja per ty
tash harro fjalet e mia dhe bej si do vete
lerem mua me kete dhimbje, te qete
une do te vuaj e vuaj e lotoj
derisa jete nje dite te nderroj

per ty tregova shum respekt
ne qdo ane e ne fjale
por kjo nuk pat aspak efekt
tash po vdes per ty ky djale
me fal qe jeten pa ty se dua
me fal qe vdekjen tash e kerkoj
me fal se ndoshta keshtu qenka shkruar
se veq i vdekur mund te harroj
U MUNDOVA TE HARROJ
U mundova te harroj
por kjo nuk ishte aq lehte
vloi zemra ime e mjere
dhe gjaku im i nxehte

u mundova te mos flas
por hija jote me vinte pas
nuk munda te harroj
mendova veten ta vras
u mundova te mos shkruaj
por kjo me bente te vuaj
ishe larg por te doja
edhe pse pa ty jetoja

nese ti me harron
dije nje zemer shkatrron
e nese ske fare meshire
bere kete me gjith deshire
SOT PO SHKRUAJ NGA MALLI

Sot po shkruaj nga malli
per ty qe e kam ne zemer
ka kohe qe ste kam pare
as ste kam thirre ne emer
ti se din si po jetoj jeten !
dhe malli im po me mbyte
duke te qare me dite e nete
beso me jan verbuar syte

sot po shkruaj nga loti
nga vuajtjet qe zemra i ka
a e din sa eshte e rende
pa meshire nje njeri me e vra !!?

ndalu edhe mendo
ne zemer e forte qendro
sa te kam dashur une
askush nuk do te do ....
MOS ME THIRR ME KURR NE EMĖR
Mos me thirr me kurr ne emer
mos ma djeg me shum kete zemer
mos me lendo shpirtin e shkrete
se asnje shpirt tjeter sdo mbete

Mos me thirr me kurr ne emer
se nuk je e vetmja femer
qe te me bej shum te vuaj
dhe per te poezi te shkruaj

emrin tim kurr mos e permend
se sdo te zihet vendi vend
se i vetmi zot do te denoje
askush bindu ,askush sdo te shpetoje

me fal per keto fjale qe ti them
se ndoshta do te duken te hidhura
por kjo qe them eshte e vertete e paster
ne mes te dy enderrave te lidhura

harro ate qe mbeti pas
harro zemren qe tash po plas
harro lotin tim qe pikoi
harro zemren qe te dashuroi
Mos me thirr me kurr ne emer
pos me djeg si zjarr ne zemer
mos me fal enderra te gjata
se dhe keshtu spo kalon nata

harro se une ekzistoj
edhe se une smund te harroj
harro se une tash po vdes
perjete humba qdo shprese

_________________
ŗxŗ(L)ŗxŗ Me jep Vetem zemren
te jap gjithe jeten
ŗxŗ(L)ŗxŗ
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Radioshqip.org
[Master]

avatar

Male
Numri i postimeve : 237
Age : 34
Localisation : London
Registration date : 23/08/2006

MesazhTitulli: Re: Poezi Te Reja Nga [Master]   Tue Jan 02, 2007 5:26 am

KOHA QĖ SJELL LOT PER MUA!

A ka mundesi veq edhe nje here ..
ta them fjalen te dua?!
pastaj kupto se erdhi koha ..
qe sjell lot per mua.

a ka mundesi per here te fundit?
me mall e lot te pershendes...
pastaj kupto se per ty
me nje mall ne zemer po vdes !

koha qe sjell dhimje per mua
eshte kjo qe tash ka ardhe
koha qe sjell lot ne syte e mi
dhe sme le te shoh dite te bardhe!

Koha qe solli dhe fatin e zi
qysh kur une isha i ri
dhe pastaj kete rruge pazhdoi
sikur ty kjo ste pengoi!

vuajtjet qe smunda ti ndale
e as smunda tu bej balle
ishin nga shpresa e vdekur
qe n'zemer me ka kalle!
nese kishe ndenja me thuaj
si ishte ndenja te me lesh vete
te me lesh per ty te vuaj
me lot e dhimbje perjete ...ME KISHE DASHT VETEM PER EMER
Me kishe dashte vetem per emer!
e jo sikur une me shpirt e zemer
por dhe une pranoj pjesen e fajit tim
qe emrin e vertete sta thash qe ne fillim...

u zhduke pa asnje fjale,pa gjurme!
me lae te vetmuar, me net pa gjume
me lae te mendoj valle ku kam gabuar
sepse ti gabimin tend jo se ke pranuar!

vertete shum te deshta dhe nese se beson
nese ke pak zemer pyete, ajo te tregon
sa dite sa nete kam qare per ty
e serish me lae me lot ne sy ...!
per mua skishte rendesi qfare emri kishe
por qfare njeriu ne zemer ishe...
qfare shpirti ,qfare nderi e qfare respekti?
qe skishte pase kurrfare efekti!

te qofshin fale poezite qe ti shkrova
te qofshin fale lotet qe ti dhurova
te qofshin fale netet qe te kam enderruar
dhe vuajtjet qe per ty i pata krijuar!!!
le te denoje veq i madhi zot
derisa keto fjale i shkruaj me lot !
derisa mendoj se kete se ke merituar
qe nje djale si une me te dashuruar!

me fal qe te deshta me zemer..
derisa ti me deshte veq per emer..!
me fal qe krijova enderra per ty
dhe shpresa te vdekura , e lot ne sy
e di qe tashme gjithqka mori fund
e di se me kurr ste takoj askund
por nje gje kurr ti mos e harro
sa te urren kjo zemra , ende aq te do...
pa mase zemren time zhgenjeve
ne mijera pjes ate e theve
ne enderrat e mia me kurr su ktheve
atq qe une ndjeja ti kurr se ndjeve !!!
U NDANĖ RRUGET TONA

U ndane rruget tona
ne oret e vona
kur ti me the mua
kaloi tash e jona ...
u ndane rruget tona
per jete e per mot
dyshoj se ti kurr
sbesove ne zot...

ku je tani valle?
qe mua me le me malle
digjet zemra ime
se ti e ke kalle
po mendoj si ne enderr
si me thua lamtumire
lamtumiren e fundit
ne qastin e veshtire
ska me kurr per mua
as gezim as lumturi
vetem nje enderr te gjate
qe quhet vetmi...
koha e gjate kalon
nje shekull si nje dite
e une qendroj ne kujtime
sdi qka jam tu prite...!
qka paska qene kjo jete
thjeshte jo e vertete...
qe me solli dhimbje
ne zemren e shkrete...
shum te kam besuar
shum te kam nderuar
por mbi te gjitha....
shum te kam dashuruar..
tash me nuk me shkruan
as une me ste shkruaj
por kjo sdo te thote
se per ty me nuk vuaj...
jeta po vazhdon perseri
e une po vuaj e qaj per ty
por kush spo e kupton perse..
po me rrjedh loti ne sy
dije se kjo jete pa ty
per mua qenka e kote
dhe spaska aspak kuptim
te jetoj pa ty ne kete bote
per fund te pershendes
kudo qe te jesh
edhe pse sje me mua
ne qdo hap afer do me kesh...
laj syte e tu me lotet e mi
dhe mos harro,per ty mbaj zi


Pse ma lendove zemren?!

Perse ma lendove zemren
kur une vertete te deshta
perse ma lendove shpirtin
kur kete dashuri kurr se heshta?????

Pse me vrave ne zemer ?
vetem per nje emer!
kur e dije se te dua ...
sikur asnje tjeter femer...
me ke lene ne kujtime
me shum e shum permallime
me vuajtje e lot ne sy
per nje te paharruar dashuri
ku je tani mendoj valle
qe me le te jetoj me malle
kam deshire veq nje here
ti puth dy syte qe ke ne balle...
si me harrove aq shpejt?
kur isha gati qdo gje te bej per ty!
ndoshta me ty sisha aq i drejte
por vertete kam qare shum , me lot ne sy

nese kete se ke besuar
besoje se eshte e vertete
isha gati qe per ty
ta sakrifikoj edhe kete jete ...
se mendova kurr kete ndarje
sdita se je aq e ndjeshme
nje gje e di se ska me gabime
e sotmja sbehet me e djeshme.

Pse ma lendove zemren?!

Perse ma lendove zemren
kur une vertete te deshta
perse ma lendove shpirtin
kur kete dashuri kurr se heshta?????

Pse me vrave ne zemer ?
vetem per nje emer!
kur e dije se te dua ...
sikur asnje tjeter femer...
me ke lene ne kujtime
me shum e shum permallime
me vuajtje e lot ne sy
per nje te paharruar dashuri
ku je tani mendoj valle
qe me le te jetoj me malle
kam deshire veq nje here
ti puth dy syte qe ke ne balle...
si me harrove aq shpejt?
kur isha gati qdo gje te bej per ty!
ndoshta me ty sisha aq i drejte
por vertete kam qare shum , me lot ne sy

nese kete se ke besuar
besoje se eshte e vertete
isha gati qe per ty
ta sakrifikoj edhe kete jete ...
se mendova kurr kete ndarje
sdita se je aq e ndjeshme
nje gje e di se ska me gabime
e sotmja sbehet me e djeshme.


_________________
ŗxŗ(L)ŗxŗ Me jep Vetem zemren
te jap gjithe jeten
ŗxŗ(L)ŗxŗ
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Radioshqip.org
[Master]

avatar

Male
Numri i postimeve : 237
Age : 34
Localisation : London
Registration date : 23/08/2006

MesazhTitulli: Re: Poezi Te Reja Nga [Master]   Tue Jan 02, 2007 5:28 am

MBAHU ZEMRA IME

Dita me duket e gjate pa ty
nata me kalon me lot ne sy
mbahu zemra ime
se rende shum me je thy
lotet e mi spo ndalen
vuajtjet mua po me falen
malli qe kam ne zemer
krejt e harroi fjalen
ti qe ishe ne zemren time
e tash me le me shum malle
jep pergjigje para zotit
per zemren qe e ke kalle
seshte nje pune e lehte
as nje veper e vogel
kur zemren time e theve
tu duk sikur nje loder
sa shum te kam dashur ty
e din veq i madhi zot
sa shum te kam nderuar
e tash me le syte me lot
kujt i shkruan tash letra?
kujt i shkruan tash me embelsi?
kujt ja fal tash zemren?
he ate te paster dashuri?

Mbahu zemra ime
se shum ti ke vuajtur
dhe ti vajze u mallkofsh
se me fatin tim ke luajtur

mbahu zemra ime
mbahu shum e forte
se tradhetia qenka
me e rende ne bote

sa te kam kerkuar ne enderr
dhe ne jeten reale
por ike ti nga syte e mi
shpejt shikimin e ndale ...
keshtu qenka jeta
kjo jete e veshtire
ta lendon shum zemren
dhe fare ska meshire


VEQ NJĖHERE TE THERRAS NE EMER
Sikur te ndodhe nje dite,dikush
te ma sheroje mua kete zemer
sdo te dua asgje ne jete ...
veq njehere te therras ne emer
edhe nese eshte hera e fundit
qe emrin tend po e therras
edhe nese eshte hera e fundit
qe me ty une po flas

sikur nje dite te gjej ilaqin
dhe te sheroj dhimjen qe mbaj
do te ndihem shum i lumtur
dhe kurr ne jete me sdo te qaj
edhe nese mbaj nje kujtim
brenda ne shpirtin tim...
e kam kuptuar se kjo jete
nje dite do te kete mbarim

nese veq njehere te therras ne emer
vetem e vetem ta sheroj kete zemer
edhe me kurr nuk te takoj
me nje kujtim jete do te nderroj

por kjo jete qe me la pa shprese
nuk e beri asnje kthese
edhe pse une te besova
ti prap me dole e pabese
e kam te shkruar emrin tend
ne mur dhe ne fletore
e mbaj mend dhe se harroj
se te deshta si nje dashnore
edhe pse ste kisha te deshta
plaget e mia i lau vjeshta
lotet e mi i rriti shiu
per vuajtjen time dhe zoti ndiu...!
nje fjale qe me dukej e rende ta them
keshtu edhe ishte , e veshtire
kur sdeshta por u detyrova
me lot te them ty LAMTUMIRE...


A PATE NDENJA VALLE
A pate ndenja ti valle ?!
qe mua mė le me malle
a pate ndenja me thuaj ?
qe keshtu me bere te vuaj

krejt qka ishte shkruar
e shkroi nje madheri
qe ne dy na ndau
e me la me lot ne sy

sa koha keshtu kaloi
dhimbjen time e rriti
askush ne jete se mendoi
as kete zemra nga ti se priti ...

a pate ndenja me thuaj
qe luajte me ndenjat e mia
me le me shprese te vdekur
me shprese nga dashuria
ku gabova o zot?
qe fati keshtu me ngjau
perse zemren time
pa meshire ma vrau?
qdohere qe u mundova
ate qe ta kuptoj
qdohere ndjeja ne zemer
dhimbje qe me lendoj...
fati im me iku
dhe jeten time e fiku
me la ne zemer zjarr
qe me dergoi ne varr

NUK MĖ BESOVE
Te thash se shum te dua
ti nuk me besove
te pyeta a me don
ti nuk me tregove
te dhash fjalen time
ti nuk e pranove
ti thash fjalet nga zemra
e zemren ma lendove
nuk me besove
se vertete te dua
te deshta, po te deshta
por ti sme deshte mua
tash humbi kuptimin
edhe vete jeta
u zhgenjyen nga ti
dhe fjalet e mia te verteta
kam dhimbje ne zemer
qe se din askush
kam zjarr te forte ne shpirt
qe po me djeg si prush
vuaj shum , po vuaj
dhe per kete gje shkruaj
ne mes te kesaj bote
po ndihem i huaj
ne syte e mi te permallur
kane mbetur vetem lot
qdo dite me lutje drejtohem
te i madhi zot
por as tek ai beso
nuk po gjej dobi
dhe vazhdon kjo vuajtje
me plot agoni

_________________
ŗxŗ(L)ŗxŗ Me jep Vetem zemren
te jap gjithe jeten
ŗxŗ(L)ŗxŗ
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Radioshqip.org
[Master]

avatar

Male
Numri i postimeve : 237
Age : 34
Localisation : London
Registration date : 23/08/2006

MesazhTitulli: Re: Poezi Te Reja Nga [Master]   Tue Jan 02, 2007 5:31 am

C'KUPTO N TI ME ,,SINQERITET''

M e thuaj te lutem , me thuaj
nese heshtja ime te vret
ma shpjego pak me mire
q'kupton ti me sinqeritet???

Nese sinqeritet per ty
eshte te besh qte duash
beso e ke gabim shum '
se me mua smund te luash
keshtu une jam linduar
lojrat nuk i dua
edhe pse kisha dhe kam deshire
qe ti te jesh me mua ...

nuk eshte sinqeritet
mua qdo here te me genjesh
sepse une kam nje zemer
dhe sdua qe te ma thesh ...
nuk eshte aspak e drejte
qe une te rri i qete
kur ti ne qdo rast ndryshon
e thua jam e sinqerte

nje te jesh e bindur
sje ka flet me nje analfabet
se une e di me mire se gjithe
qka eshte e drejte e sinqeritet...

ndoshta keto fjalet e mia
do te duken pak te veshtira
por beso se jane te verteta
sepse ti per mua je me e mira ...
kerkoj falje edhe pse sduhet
kerkoj falje me zemer
sjam fajtore pse te dua
pse dua te therras ne emer ....
krejt qka kam deshire
eshte qe ti te kuptosh
te kuptosh dashurine time
dhe mos te me refuzosh
andaj behu guximtare
atehere kur eshte nevoja
se ste meson asgje per dashuri
por te meson pervoja

lutem qe te me kuptosh ..
mua dhe sinqeritetin tim
te deshta dhe ende te dua
deri ne fund, ne amshim


NJE ZEMER QAN, NJE PO QESH

E shikoj nga brenda
nje shi i madh po resh
ne zemer po qan
nje tjeter po qesh

zemra qe po qante
ndjeu shum merzi
dhe nga keta lot
u krijua ky shi !!!
nje zemer po qesh
ndihet e gezuar
sepse zemren time
e theve e mallkuar...
mbaje ne vetvete
nje mekat te rane
se tash rruget tona
perjetsisht u ndane
shiu qe mua sme lage
por lage veq syte e mi
ne zemer kam nje plage
qe e sheron veq ti

lotet e mi
krijuan nje det
ne te dy u ndame
per mot e per jet

lotet e mi
vershuan kete bot
valle a e kupton
kete fjalen lot??!


Vetem nje fjale nga ti e kerkova
ajo ishte fjala te du
por mbeta me pergjigje negative
pa asnje shikim nga syte e tu !

Vetem nje fjale nga ti e kerkova
ajo fjale te mbet ne fyt
atehere zemra e kuptoi
se une nuk qenkam fati yt!!
Pa asnje shikim me le
pa asnje fjale te embel
te humba me duket perjete
ty dhe zerin tend te embel...

te luta me shum endje
te me falesh nje shikim
asgje me shum ste kerkova
te me falesh pak gezim
mbeta te vuaj ne heshtje
te qaj me lot e ne qetsi
te mendoj per ty pa nda
e ku je fare mos ta di ...!

nuk me besove ne fjalet qe ti thash
nuk me besove kur te thash te du
gati une jeten per ty e dhash
por smora asnje shikim nga syte e tu


Vajze qka i bere vetes dhe mua...
Vajze qka i bere vetes !
ja humbe fatin e jetes
se mbajte per vete
por ja leshove tjetres!!

Vajze qka me bere mua !
me bere te qaj e vuaj
duke e ditur se te dua
duke e ditur se per ty shkruaj
nuk kishe asnje arsye
qe zemren me ma thye...
mendove veq per vete
nje dite ty do te bie ne krye

tash mundohem te shkruaj
te mbahem e te mos vuaj
por e shoh ne mes shokeve
po ndihem si i huaj!!!

Vajze qka i bere vetes dhe mua
duke e ditur se te dua
e tash thua keshtu u shkrua
u mesova me fjalet tua
ben qka te duash sje robi im
eja ketu ose rri ne perendim!
por te lutem nje gje mbaj mend
se kjo vetmi shum po me dhemb
ndoshta ska kuptim tash
te shkruaj ate qe ndjeva per ty
sa nete pa gjum te kam enderruar
sa here te kam qare me lot ne sy
nese ti keto si beson
nuk ka rendesi se zoti i di mire
shpresoj se do te vjen nje dite
kur pa mua do ndjehesh e lire
se kam lehte ti shkruaj keto fjale
sa here qe shkruaj me dhemb zemra
kur mendoja se je e veqante
e ti me dole si shum femra!!!
me the se je e sinqerte me mua
por beso se ky nuk eshte sinqeritet
qka kam bere une veq per ty
nuk numerohen ne asnje aspekt

nuk eshte nder as sinqeritet
te behesh krenare kur te don dikush
te tregosh vetem respekt
dhe zemren tia djegesh prush...
e di qe ne fillim gabova me ty
dhe lejova veten te dashurohem
se kam besuar kurr ne jete
se vjen kjo dite qe te pendohem

ma vraj zot zemren sepse gabova
mi vraj zot lotet qe per te lotova
me vraj dhe mua pse vone kuptova
se asgje me vuajtje nuk fitova
fitova vetem dhimbjen time
qe ne shpirt me mbet tash
dhimbjen time te pasheruar
sepse te deshta dhe kete ta thash...

te lutem kuptoje vuajtjen time
per ty qe po e mbaj ne zemer
kupto se kjo slindi me mua
por e shkaktoi vetem nje femer
sa me keqardhje i shkruaj beso
tere keto fjale qe i laj me lot
duke vajtuar me zemer te thyer
duke u lutur pa ndal ne zot
Vajze mendo per gjitha gjerat
qka i bere vetes dhe mua
solle lot e dhimbje ne zemer
dhe nje enderr qe su harrua
e di, se paku e ndjej nje gje
se ti per vuajtjen time
ndjen nje lloj gezimi
dhe ne vete ben qeshje intime
e ndjej kete nga fjalet e tua
edhe pse kete drejt sma thua
kete qarte fjala jote ma thot
ajo me kujtohet sikur sot...

per fund te pershendes
me nje te vetmin urim
prej sot eja dhe vizito ...
vetem varrin tim!!!

ZEMRA MU MBUSH ME HELM
E shoh tash,edhe sheqeri u njelm
dhe zemra ime u mbush me helm
dhe loti ne sy u nis ngadale
nga ti sdgjova kurr fjalen me fal
qenka e vertete se qte meson jeta
nuk te mesojne as 20 fakulteta
keshtu ne mua mbreteron nje mall
shpirti e zamra flak mu ka kall
shikoma njehere lotin ne sy '
dhe e kupton sa po vuaj per ty
atehere e kupton kete dashuri
qe lutem te kthehesh ti perseri
vere doren ne zemren time
ndegjoj rrahjet e saj te shpeshta
atehere kupto se per ty qaj
e ti qendro me buzet e qeshta

qeshu kur te kuptosh
se une nderrova jete
se ti deshte vdekjen time
kjo eshte shum e vertete

dhe uji ne det u rrit me teper
e gjith pyesin perse a thua?
eshte e qarte se nga lotet e mi
qe po me rrjedhin si krua!
ku je tash qe sme shkruan
pse zemren ma ben te vuaj??
pse lotin ma le ne sy
e veshtire qenka jeta pa ty !

nje nate qendro e heshtur
dhe ndjeje zemren time
pastaj permend emrin tim
do te qondrosh ne kujtime

te dua vertete te dua
edhe pse ti sme don mua
te dua me shpirt e zemer
si kurr nuk deshta femer!
kjo po me habit pa mase
dhe zemren don me ma plase
pse te dua kur ti nuk me don
pse ne zemren time ti ekziston??

ndoshta keto pyetje...
pergjigje nuk kane askund
andaj nese kthehesh te une
te pres deri ne fund
per fund te pershendes me zemer
kudo qe ti te jesh e shkosh
zemren qe te dashuron shum
te lutem dhe ti ta dashurosh

_________________
ŗxŗ(L)ŗxŗ Me jep Vetem zemren
te jap gjithe jeten
ŗxŗ(L)ŗxŗ
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Radioshqip.org
[Master]

avatar

Male
Numri i postimeve : 237
Age : 34
Localisation : London
Registration date : 23/08/2006

MesazhTitulli: Re: Poezi Te Reja Nga [Master]   Tue Jan 02, 2007 5:33 am

ASGJE NUK KA TASH KUPTIM!

Asgje tash nuk ka kuptim
se ti me sje ne shpirtin tim
sje me ti ne zemren time
dogje zjarr me le ne kujtime
qfare te bej smund te mendoj
une per ty me s'ekzistoj
per asgje tash po jetoj
ende te bukur si ishe te kujtoj

pse ende qaj per nje dashuri
as vete ende nuk po e di
pse ende me lot e sy vuaj
dhe me zemer asaj i shkruaj ??!

ik jeta ik enderra ik dhe ti
me le pa shpresa jete , ne vetmi
me le me zemer te thyer pa fjale
e tash me thuaj,lotet si me i ndale ?

asgje nuk ka tash kuptim
zemra ime ska me shpetim
askund me nuk mund te gjej gezim
une jam ne lindje ti ne perendim
ka kohe qe skam asnje lajm per ty
e ku je tani nuk po e di
pres qdo dite e nate dhe ty te kujtoj
beso se nga syte nje lot pa ndale me pikoj


VAJTO ZEMRA IME.

Vajto zemra ime
per jete e per mot
asnjehere sme mungoi ajo
siq me mungon sot !

Vajto zemra ime
dhe kurr mos u ndal
pse te dhash kete shprese
te lutem me fal
Iken jeta shpejt
ikin vitet e rinise!
ku mbeti tani valle
lulja ime e dashurise?

qendro e forte
dhe mbaje veten
se zemra ime
ta fali jeten
merr jeten time
vazhdo te jetosh
ndoshta kete miresi
nje dite do e kuptosh ?!
nga syte rrjedh loti
gjaku ne zemer
vajt ti moj zemer
vetem per nje femer ...

qme thane ata zogj ?
qe ndjenin malle
diqka pa kuptim per ty
je a sje e gjalle ??
si kuptova ata
as ty nuk te kuptova
vajtoi zemra ime
se shum e lendova

ishe me ty
shum i sinqerte
te thash se te dua
kjo ish e vertete
pse me refuzove ?
smunda ta kuptoj
fakti qe ish i vertete
shum rend me lendoj !
nje dite do te vij
dhe do te bindesh vete
se dashurine qe e refuzon
kurr me ske me gjete
atehere pendohesh
por do te jete vone
se me nuk ekziston
dashuri e jone !

eja njehere afer meje
dhe laj syte me lotet e mi!
atehere kupto sa po vuaj
une per kete dashuri ...
te humba pa te pasur
dhe zemra meka plasur
pse sme dhae shprese
lae zemren te vdese ?
vajto zemra ime
vajto te lutem vajto
e di dhe e ndjej thelle
se ate vetem ate e do!

ska me asnje dyshim
u lendua shpirti im
u lendua zemra ime
per ty mbeta ne kujtime
u shkaterrova teresisht
skam me force te vazhdoj para
perjete e per mot mbesin
rruget tona te ndara !
ndoshta tash qdo fjale
nuk do te kishte kuptim
se ti kurr nuk me dhe
as nje t,vetmin premtim
vajto zemra ime
vajto edhe vuaj
malli qe kam brenda
me detyron te shkruaj

do te shkruaj derisa
gishtat te me punojne
derisa mallin per ty
do te ma largojne

shuhet jeta ime
per nje qast te jetes
ska me shprese per mua
i kthehem te vertetes
por ska as te verteta
paska vetem genjeshtra
sa shum me le me mall
kam mbetur veq ne eshtra!

ku je tani qe ste shoh
ku je qe spo me shkruan leter
a me harrove valle
mua dhe fjalen e vjeter
vlen ende fjala ime te dua
dua te jem prane buzve tua,
dua ti shoh dhe nje here syte e tu
dhe te them se shum shum te du

KAM DESHIRE TE SHOH DHE NJE HERĖ

Kam deshire te shoh dhe nje here
ate fytyre te embel dhe simpatike
ata sy te permalluar e te zjarrte
qe me dhane shikime taktike!
kam deshire te shoh te lumtur
ne gjoksin tim e mbeshtetur
dhe te degjosh rrahjet e zemres
e cila per ty eshte duke u tretur
kur po kam deshire te shoh
e ty prane nuk po te kam
besoje se shum po vuaj
dhe i merzitur shum jam
as ne enderra spo mund te gjej
ne mesnate mendoj per ty
iken gjumi vjen mengjesi
une ende te qaj me lot ne sy!
kam deshire te jesh me mua
te kuptosh se sa te dua
te kuptosh se kjo zemer
dashuron vetem nje femer


_________________
ŗxŗ(L)ŗxŗ Me jep Vetem zemren
te jap gjithe jeten
ŗxŗ(L)ŗxŗ
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Radioshqip.org
[Master]

avatar

Male
Numri i postimeve : 237
Age : 34
Localisation : London
Registration date : 23/08/2006

MesazhTitulli: Re: Poezi Te Reja Nga [Master]   Tue Jan 02, 2007 5:36 am

Kisha Ca koh Qe nuk kam Shkrujtur Poezi ne Forum Nga qe kam qen duke menduar se cfare te shkruaj teni Postova keto Shpresoj Te jeni te Kenaqur Me Keto Dita Dites Do ket dhe me shum Poezi Sa me shum Te kemi KOh Aq me shum Do ket Poezi


_________________
ŗxŗ(L)ŗxŗ Me jep Vetem zemren
te jap gjithe jeten
ŗxŗ(L)ŗxŗ
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.Radioshqip.org
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi Te Reja Nga [Master]   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi Te Reja Nga [Master]
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.Radioshqip.org :: Poezi-
Kėrce tek: