www.Radioshqip.org

Forum
 
CalendarForumPortalliGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Poezi dashurie te gjitha ne shqip

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
DhE^DjAlLi^QaN

avatar

Male
Numri i postimeve : 35
Age : 29
Localisation : elbasan
Emploi : ][rome][
Loisirs : ][rome][
Registration date : 13/01/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi dashurie te gjitha ne shqip   Sat Jan 20, 2007 8:22 am

Dashuria


Dora mė shkruan
Zemra mė lėndon,
mė shkruaj i dashur
nė qoft se mė Don!


Mbi detin e qetė....


Mbi detin e qetė lunnduronte njė fletė
mbi tė ish shkruar "Tė dua pėr jetė"
Po se besove,

puth buzėt e mia qė tė kuptosh se ē'ėshtė dashuria.
Tė dua aq sa mė do ti mua,

dhe do tė dua gjersa tė tretem
nė qoftė se me ty do tė mbetem.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.enearoma.4t.com
DhE^DjAlLi^QaN

avatar

Male
Numri i postimeve : 35
Age : 29
Localisation : elbasan
Emploi : ][rome][
Loisirs : ][rome][
Registration date : 13/01/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi dashurie te gjitha ne shqip   Sat Jan 20, 2007 8:23 am

Tė Dua!


Sikur qelli te ish letėr
dhe deti tė ishtė bojė,
nuk do shkruaja azgjė tjetėr
vec se ty i tė dashuroj.
E di qė sje pėr mua,

po desha tė tė them "TĖ DUA"


Mos bėj!


Mos bėj qė jeta ime tė duket kot,


mos bėj qė nga syt e mi tė dalin vec lote.
Mos bėj qė vdekjėn ta kėrkoj,


se vetėm e vdekur mund tė tė haroj.Ruaje kujtim nga shpirti im!


Lexo kėtė mesazhė qė del nga shpirti im
e nė me do ruaje si kujtim
Grise nėse s'mė do, bėje cop e therime,
po ta dish bashkė mė tė ke thyer zemrėn time.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.enearoma.4t.com
DhE^DjAlLi^QaN

avatar

Male
Numri i postimeve : 35
Age : 29
Localisation : elbasan
Emploi : ][rome][
Loisirs : ][rome][
Registration date : 13/01/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi dashurie te gjitha ne shqip   Sat Jan 20, 2007 8:23 am

Digjem pėr ty!


Mė fal njė buzqeshje zemrėn mos ma lėndo,
mė thuaj dhe njėherė tė dua dhe fort mė pėrqafo.
Z'dua ta di se cila je, kjo zemėr pėr ty po rreh,

ky sy pėr ty po qan, sepse dua tė tė kem pranė.
Nėse njė ditė do bėhem hi,
ta dish se jam gjegur pėr ty.


Tė dua shum


Unė stė kėrkoj tė mė duash shumė,
por tė paktėn ēerekun nga sa tė dua unė.
Ndoshta t'jetoj pak se jeta rrjeth si lumė,

ku i dihet jetės ndoshta s'jetoj dhe shumė.
Me ditė apo me vite, por sa te jetoj,

vec teje tjetėr kurrė s'do dashuroj.


Shpirti im


Shpirti im lėkundet si tėrmet.
Atė ditė qė do me dashurosh nė botė do bėhet qamet.
Tė betohem me Zot e se ty tė dua pafundesisht.

E dashura ime tė lutem kthehu pėrgjithmon
se zemra ime ty po tė kėrkon.
Unė pėr ty shumė po vuaj

e kėtu pa ty vetja mė duket e huaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.enearoma.4t.com
DhE^DjAlLi^QaN

avatar

Male
Numri i postimeve : 35
Age : 29
Localisation : elbasan
Emploi : ][rome][
Loisirs : ][rome][
Registration date : 13/01/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi dashurie te gjitha ne shqip   Sat Jan 20, 2007 8:24 am

Meritoje dhe mere


Mos e merr tė bukur se tė tradhėton,
mere tė thjeshtė, ashtu sic e meriton.


Dua veē njė ēast!


Veē njė ēast do doja,
veē njė ēast zėrin ta dėgjoja,
do tė doja veē fytyrėn ta shikoja,
do tė doja veē njė ēast me ty tė qėndroja,
do tė doja veē njė ēast puthjen tėnde ta shikoja,
do tė doja veē njė ēast dashurin ta kujtoja.


Dashuria jonė


Lulja cel --> thahet,
uji gurgullon --> ftohet,
aklispsi fillon --> mbaron,
Dashuria jonė lindi dhe do tė ngelet pėrgjithmonė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.enearoma.4t.com
DhE^DjAlLi^QaN

avatar

Male
Numri i postimeve : 35
Age : 29
Localisation : elbasan
Emploi : ][rome][
Loisirs : ][rome][
Registration date : 13/01/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi dashurie te gjitha ne shqip   Sat Jan 20, 2007 8:25 am

E humba dhe vetveten


Duke humbur ty
E humba dhe veteveten
Dhe tani spo gjej dot

As njėrėn as tjetrėn.
Mes akullnajave tė shpirtit


Mes akullnajave tė shpirtit Vrapoja,
Tė gjeja vullkanin e dashurisė.
Por mė kot mė kot u lodha

Mes akullnajave vullkan skish.
Njė fjalė e pathėnė mbeti.
Njė varg qė kurrė nuk u shkrua,
Kujtimin tėnd thellė nė zemėr Groposur

Pluhuri I harresės e ka mbulua
Unė hesht ti hesht
Kush tė flasė?
Unė qesh ti qesh
Kush tė kujtojė Tiktakėt e zemrės

Qeė nuk pushojnė?


Bukuria!


Njerėzit nga bukuria mos I shiko
Se ajo shpejt tė gėnjen
Tė tjerat shihi dhe mendo
Pastaj thuaj mė pėlqenBukuria!


U prish bota, u prish dynjaja,
dhe hupi krejt marrja.
Ra fustani, dul miniqi,
ma shum se shkolla, punon kafiqi.
Del plaku ne qershi,
e hek plistin mu ba mafi....!!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.enearoma.4t.com
DhE^DjAlLi^QaN

avatar

Male
Numri i postimeve : 35
Age : 29
Localisation : elbasan
Emploi : ][rome][
Loisirs : ][rome][
Registration date : 13/01/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi dashurie te gjitha ne shqip   Sat Jan 20, 2007 8:26 am

Dhimbje nė Zemėr


Avione qė ulen
Tė tjerė qe ngrihen
Valigje qė zbrazen
Ėndrra qė fiken
Sy tė pėrmalluar
Njė lot I patharė
Buzė qė dridhen
E s’thonė dot nje fjalė
Njė zemėr e lodhur
Nga zhgėnjimi tkurrur
Njė ėndėrr e tretur
Nė shkretirė nė pluhur
Njė yll qė mė ndjek
I heshtur nga lart
Me lodhi gjithcka
Shpirti mu plak
Mė lodhi ky fat
Mė hedh e mė pret
Dhimbja sot qan
Mė lodhi kjo jetė.

Kush?


Kush troket sonte nė derė?
kush me fal pak dritė nė terrė?
kush jeton sonte pėr mua?
kush mė thotė sonte TĖ DUA?


udhėkryqin e zemrės time!


Nė udhėkryqin e zemrės time,
Ke kujdes.
Mos e humb rrugėn,
se aty tė pres.


Loti


I ra zemrės e biroj,
I ra gurit e shkatroj,
I ra lules e vyshku,
I ra hekurit e dryshku.


Tė vėshtira jan ditėt


Tė vėshtira jan ditėt,
kur syri tė loton,
kur zemra nuk e gjenė
atė qė shum e don.


Helmi i zi


E kam njė kuti
me helm tė zi
Nėse do tė fejohesh pėr tjetrin
unė do ta pi!!!
Te bollnica


Te bollnica tė takova
propozimin ta ēova
taj knishkėn e oviratshe
sejvin ma capatshe. ;-)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.enearoma.4t.com
DhE^DjAlLi^QaN

avatar

Male
Numri i postimeve : 35
Age : 29
Localisation : elbasan
Emploi : ][rome][
Loisirs : ][rome][
Registration date : 13/01/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi dashurie te gjitha ne shqip   Sat Jan 20, 2007 8:26 am

Dashuria


Kur tė pash mė lindi simpatia
Kur mė buzėqeshe e dita se qenka dashuria,
por kur mė fole e dita
qė dot mė thuash TĖ DUA
kėt e vrejta nga buzėt e tua.


Mė the.....


Mė the I LOVE YOU mu duk fjal pa kuptim,
Mė the TI AMO mu duk mashtirm,
Mė the ICH LIEBE DICH syt mi qorove
Mė the TĖ DUA zemrėn ma gėzove!


Nė emėr.....


Nė emėr tė jetės
Jeto pėr mua!
Nė emėr tė dhimbjes
Vuaj pėr mua!
Nė emėr tė dashuris
Mė thuaj TĖ DUA!
E kur tė vdes un
Ti tė jesh me mua!


Njė kėshill


Njė kėshill: ke kujdes!
Njė kėrkes: mos ndrysho!
Njė dėshir: mos mė harro!
Njė genjeshter: nuk tė dua!
Njė e vėrtet: mė mungon pėr jetė!


Dy zemra


Dy Zemra lindin
Dy Zemra qeshin
Dy Zemra qajnė
Dy Zemra vdesin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.enearoma.4t.com
DhE^DjAlLi^QaN

avatar

Male
Numri i postimeve : 35
Age : 29
Localisation : elbasan
Emploi : ][rome][
Loisirs : ][rome][
Registration date : 13/01/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi dashurie te gjitha ne shqip   Sat Jan 20, 2007 8:27 am

Nuk mė duhet


Nuk mė duhet kjo jetė
Nuk mė duhet kjo rini
Kur s'tė kam afėr meje
Gjithmonė do tė vuaj pėr tyMos i beso askujt


Mos i beso askujt,
e mos e urrej veten
por mė beso mua,
qė pėr ty e jap jetėn.
Edhe pse je larg,
asgjė smė pengon.
Largėsia na ndan,
Dashuria na bashkon!
Unė pėr ty


Unė pėr ty e shes traktorin,
me gjith okumllatorin,
oj prepalic,
si ma preve zemren me brusalic,
tu m'shetit naper ulic, me kolic
ma theve komen, me bone pėr n'bullnic!
Pyete Zemrėn tėnde!


Nėse je i vetmuar,
nėse je nė mendime,
pyete zemrėn tėnde!
A e don zemrėn time?
E kam njė dėshirė,
ėshtė shumė e thjesht,
tė isha afėr teje,
tjetėr s'kisha desht!
Nė mesin e natės


Nė mesin e natės,
nė terrin e zi,
unė rri e zgjuar,
dhe mendoj pėr ty!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.enearoma.4t.com
DhE^DjAlLi^QaN

avatar

Male
Numri i postimeve : 35
Age : 29
Localisation : elbasan
Emploi : ][rome][
Loisirs : ][rome][
Registration date : 13/01/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi dashurie te gjitha ne shqip   Sat Jan 20, 2007 8:27 am

Pa ty!


Pa ty bota e humb kuptimin,
pa ty dielli e humb shkėlqimin,
pa ty dita mė erėsohet,
pa ty nata nuk kalohet,
pa ty ėndra nuk ėndėrohet,
pa ty zemra mė helmohet!
Ti fali


Ti fali syt, nėse ti i shikon!
Ti fali duart, nėse ti i shtėrngon!
Ta fali shpirtin, nėse ti mė pėrqafon!
Ta fali zemrėn, nėse ti mė don!
Tė DUA


Tė dua - mė don
tė kujtoj - mė kujton
tė kam nė zemėr - nė zemėr mė ke!
por e keqja ėshtė, se larg meje je!
Zemra zemrės


Zemra zemrės po i thret,
hajde hajde mos rri vet,
le tė gzohen zemrat tona,
se krejt bota ėshtė e jona!
Dėshiroj


Dėshiroj tė shof me sy,
tė mos mė djeg malli pėr ty,
sikur tė isha reze hane,
do tė hi nė dhomėn tande,
vetėm ta dish se sa tė dua,
s'do tjetosh as njė orė pa mua!
Kur tė pash


Kur tė pash mė lindi simpatia,
kur mė buzėqeshe e dita se qenka dashuria,
por kur mė fole e dita,
qė do t'mė thaush tė dua,
kėtė e vrejta nga buzėt e tua!
Hapi krahėt shpirti im!


Hapi krahėt lartė nė qiell,
ti pėr mua je diell,
por e lumtur prap nuk jam,
se TY afėr nuk tė kam!
Tė dua....


Tė dua, pėr ty vuaj!
Tė dua, pėr ty shkruaj!
Tė dua, pėr ty ėndėroj!
Deri nė vdekje ty s'tė harroj!
Do tė flas pėr ty!


Unė jetoj, se tė dua shum!
syt e tu, i shoh edhe nė gjum!
Jetėn do ta jap, pėr tėnden dashuri!
nė varr kur do t'mė pyesin,
do tė flas pėr ty!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.enearoma.4t.com
DhE^DjAlLi^QaN

avatar

Male
Numri i postimeve : 35
Age : 29
Localisation : elbasan
Emploi : ][rome][
Loisirs : ][rome][
Registration date : 13/01/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi dashurie te gjitha ne shqip   Sat Jan 20, 2007 8:28 am

Sy....!


Sy tė zi ka plot,
por ata jan tė kotė,
i vetmi pėr mua,
je ti nė kėt botė!
Zemėr.......!


Mė mir i varfur,
zemėr PATRIOT!
Se sa i pasur,
e zemėr IDIOT!
Malli pėr ty!


Malli pėr ty, frymėn mandali!
Eja tek unė, njė puthje ta fali!
Kur t'mi puthish buzėt e mia,
e din o shpirt, qka ėshtė dashurija!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.enearoma.4t.com
DhE^DjAlLi^QaN

avatar

Male
Numri i postimeve : 35
Age : 29
Localisation : elbasan
Emploi : ][rome][
Loisirs : ][rome][
Registration date : 13/01/2007

MesazhTitulli: Re: Poezi dashurie te gjitha ne shqip   Sat Jan 20, 2007 8:33 am

SYTE E TU ME ROBEROJNE
ZERI YT SHPIRTIN MA TRAZON
ECJA JOTE ME NDEZ ZJARR
BUZEQESHJA JOTE ME LE PA FJALE

ME MUNGON SHUME KUR ZERIN S'TA DEGJOJ
LARGESIA S'ME NDAN
POR ME SHUME TE DASHUROJ
TE DUA MARREZISHT
O ENGJELL I KESAJ BOTE
JETON ZEMRA IME
SE MERR jetė NGA ZEMRA JOTE
MOS ME MUNDO TE LUTEM SHUME
SE pėr TY PO RRI PA GJUME
CDO NATE YJET E QIELLIT NUMEROJ
KUR DO TE VIJ DITA qė TE TAKOJ

NE FILLIM KISHA FRIKE
TE THOJA TE DUA
DHE DRIDHESHA E TERA
PARA BUZEVE TE TUA.
POR TANI E KUPTOJ qė TE NDJEJ vetėm TY
DHE DRIDHEM KUR TE SHOH NE SY!
MI FAL BUZET
SE MALLI ME KA MARR
ME LEJO TE T'I PUTH
SE TE MIAT JANE THARE
vetėm BUZA JOTE DI T'I EMBELSOJ
ME LEJO TE T'I PUTH
SE AKOMA I DASHUROJ
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.enearoma.4t.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi dashurie te gjitha ne shqip   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi dashurie te gjitha ne shqip
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.Radioshqip.org :: Poezi-
Kėrce tek: