www.Radioshqip.org

Forum
 
CalendarForumPortalliGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 "Kuriozitete te ndryshme nga e gjithe bota"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Just_Friends

Just_Friends

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: "Kuriozitete te ndryshme nga e gjithe bota"   Mon Oct 02, 2006 8:38 pm

**Shtetet qe kane me shume emigrante**

SHBA = 34,9 milion njerėz

Rusi = 13,2 milion njerėz

Gjermani = 7,3 milion njerėz

Ukrainė = 6,9 milion njerėz

Francė = 6,2 milion njerėz.Tė rinjėt finlandez mė tė aftėtit pėr lexim nė botė**
Simbas organizatės OECD tė shteteve tė zhvilluara finlandezėt kanė aftėsi shumė tė larta tė leximit. P.Sh 15 vjeēarėt e finlandės janė shumė larg tė tjerėve. Finlanda edhe ashtu duket si shtet i mrekullive nė edukim dhe arsim
**Lapsi mė i shtrenjėt **

Lapsi Diamond i bėrė nga kompania Zvicėrrane Caran d'Ache u shit nė Londėr me njė shumė prej 169000 funta. Lapsi ėshtė bėrė nė memorie tė Antoni Gaudinit. źshtė i mbshtellur nga argjenti rubium. Maja e lapsit ėshtė 18 karat ari dhe ėshtė i mbshtjellur me 5072 gurė diamant dhe 96 gurė tė rubinit.

**Luani adaptoi vicin e antilopės**

Nė Keni njė luanesh ka adaptuar pėr herė tė dytė pėr tu kujdesur pėr tė njė viq tė antilopės. Kėtė luanesh e kanė parė tė kujdesėt pėr viqin nė dhjetor. Dy javė mė vonė njė luan tjetėr e kishte ngrėn viqin. Nga gjysma e shkurtit luanesha prap kishte marrė njė viq tjetėr pėr tu kujdesur por, kėsaj rradhe mbikqyrėsit e parqeve ia kanė marrė atė luaneshės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

Just_Friends

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Mon Oct 02, 2006 8:44 pm

**Zbulimet e Leonardo da Vinēi**(1452-1519)


Italiani Leonardo da Vinēi (1452-1519) njihet si ndėr zbuluesit mė tė mdhenjė. Ai zbuloj shumė makina dhe mjete tė cilat nuk janė ndėrtuar gjatė kohės kur ai ishte ende gjallė.


- Ventillimin

- Busullėn

- Aeroplanin

- Helokopterin

- Instrumente mekanike muzikore

-Armėn shumė tytėshe

- Skenėn rrutulluese

- Orėn me zile

- Teshat zhytėse

- Gazė maskėn

- Gomėn shpėtuese

- Parashutėn

- Turbinėn me ujė

- Orėn

- Vinēin

- Tankun

- Syzet

- Makinėn me avullė.
**Piktori i njohur Leonardo da Vinēi ka qenė shumė i fuqishėm, ai ka mundur me duar tė kėpus pacomoin e hekurit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Relativisht Absolut

Relativisht Absolut

Male
Numri i postimeve : 4
Age : 32
Localisation : Ne Kufinjt e kOhes..
Emploi : Ne Kufinjt e kOhes..
Loisirs : Ne Kufinjt e kOhes..
Registration date : 06/10/2006

MesazhTitulli: Re: "Kuriozitete te ndryshme nga e gjithe bota"   Fri Oct 06, 2006 11:31 pm

E Harrove Kodin e Tij?! lol!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.radioshqip.org
E Lumtur

E Lumtur

Female
Numri i postimeve : 61
Age : 32
Localisation : Tek dhoma ime
Emploi : Pionere
Loisirs : Buzeqeshjet
Registration date : 30/08/2006

MesazhTitulli: Re: "Kuriozitete te ndryshme nga e gjithe bota"   Mon Oct 16, 2006 12:22 pm

- Njeri nuk mund te teshtije dot me sy hapur.

- Pothuajse 1.1 billion njerez ne kete bote marin $1.00 ne dite.

- Ne vitin 1991 mesatarja e numrit te sytienave per grate ishte 34B. Tani ai numer ka arritur 36C (cbejne femrat per 1-2 numra me shume... lol)

- 80% e gjerave qe kemi mesuar e kemi degjuar ne dite, harrohen sa vem koken ne jastek.

- 111,111,111 x 111,111,111 = 12,345,678,987,654,321
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://radioblogclub.com/
Just_Friends

Just_Friends

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Wed Oct 18, 2006 8:13 pm

***Bubėrrecat kanė super lidhėshmėri.

Shoqėria mė e madhe e bubėrrecave qė ėshtė gjetur deri tani jeton nė Europė, nė njė rajon prej 5700 km.

Simpas njė shkenctari zvicėrran, njė shkenctari tjetėr nga Franca dhe Danimarka nė njė pjesė Spanjolle dhe atė Italiane jetojn me miliarda bubėrreca tė Argjentinės. Pėr arsye se ata janė ndėr veti tė njė gjaku ata nuk luftojn ndėrveti dhe nuk krijojnė shoqėri tė luftojnė njėri me tjetrin. Kemi tė bėjm me llojin tė cilkėt janė shumė tė organizuar nė kryerjen e detyrave. Ky lloj nga Amerika latine nė Europė ka arritur nė vitet e 20-ta nė bimėt dhe pemėt e transportuara me anije nė atė kohė.
**Sikur nga te gjithe ujerat e deteve dhe oqeaneve te nxirrej kripa,me te do te mbulohej gjithe siperfaqja e tokes sone me nje shtrese prej rreth 130 metrash.**Jupiteri ėshtė aq i madh sa qė mund tė zinte brenda tij tė gjithė planetėt e tjerė..


**Dielli mund tė nxėrė brenda tij njė milion Toka. lol!


**Crimcat e hekurit tė gjetura nė Hėnė dhe tė sjella nė Tokė kanė njė veti tė veēantė, ato nuk ndryshken.***Nė Italinė mesjetare puthjet nuk mund tė merreshin ose jepeshin thjeshtė. N.q.s. njė burrė e njė grua shiheshin nė publik duke u pėrqafuar ata ishin tė detyrurar tė martoheshin. --------------------------------------------------------------------------------

**Flokėt dhe thonjtė vazhdojnė tė rriten edhe mbasi njeriu ka vdekur

--------------------------------------------------------------------------------

**20% e energjisė sė trupit pėrdoret nga truri.
--------------------------------------------------------------------------------

Nė Detin e Vdekur pėr shkak tė pėrqindjes sė lartė tė kripės nuk ka qenie tė gjalla.
--------------------------------------------------------------------------------

**Pėrgjatė 75 vjetėsh jetė kalon mė tepėr se 30 ton ushqim dhe 50 000 litra lėng nėpėr zorrė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

Just_Friends

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Wed Oct 18, 2006 8:25 pm

**I pari qė ka filluar shėrbimin postar ka qenė Muavi Ibn Ebu Sufjan. Shėrbimi postar bėhej me kuaj dhe me deve.


**Nė shekullin e X, Raziu bėri operacionin e parė me qepje, ku pejtė e nevojshėm i pėrgatiti nga zorrėt e kafshėvė.
--------------------------------------------------------------------------------

**Portreti i Raziu, mjek dhe filozof i dėgjuar arab, i cili u bė i dėgjuar sidomos me veprėn e tij "Kitabul Havi", mbahet akoma i varur nė Universitetin e Prixhetonit.

--------------------------------------------------------------------------------

**Mjeku musliman Eraziu i njohur nė Evropė si Razes ka shkruar 220 vepra mjekėsore ku disa prej tyre janė Enciklopedi.

--------------------------------------------------------------------------------

**Nė qytetin e Hamburgut nė Gjermani ka 27 xhamia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
cannabis_sativaMale
Numri i postimeve : 8
Age : 34
Localisation : itali
Emploi : student
Registration date : 26/08/2006

MesazhTitulli: Re: "Kuriozitete te ndryshme nga e gjithe bota"   Sun Oct 22, 2006 10:58 am

Muri Kinez eshte e vetmja veper e njeriut qe mund te shikohet nga Hena !!!(me sy te lire Wink )
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
E Lumtur

E Lumtur

Female
Numri i postimeve : 61
Age : 32
Localisation : Tek dhoma ime
Emploi : Pionere
Loisirs : Buzeqeshjet
Registration date : 30/08/2006

MesazhTitulli: Re: "Kuriozitete te ndryshme nga e gjithe bota"   Sun Oct 22, 2006 8:08 pm

Disa gjera qe jo te gjithe i dine mbi...
GEORGE WASHINGTON (presidenti i pare i Amerikes)


- Qe adoleshent George ishte balerin. Ishte nje nga balerinet me te talentuar. Ne cdo mbremje qe organizohej pothuajse pjeset me te madhe te kohes ai e kalonte me gruan e tij duke kercyer.

- George kishte shume frike se mos varresej i gjalle. Edhe para se te vdiste kerkonte nga familja qe ai te varrosej 3 dite pas vdekjes, ne kete menyre vdekja te ishte e sigurte.

- George kishte nje nder "fabrikat" me te madha per alkoholin e tij. Ajo prodhonte 11,000 gallon whiskey cdo vit.

- Problemet e para te gojes se Gerge filluan ne vitet e rinise, kur ai i cante arrat me dhembe.

- Eshte thene se ai mbane proteza prej druri, por ne te vertete ato ishin ndertuar me dhemb kafshesh dhe njerezish. Ishte e veshtire te haje ose te flisje me to, prandaj shumicen e rasteve ai i hiqte. Kjo e demtoi uren e dhembeve duke i deformuar pjesen e poshtme te fytyres... (ne fotografite e rinise George ka qene simpatik, por me vone per problemin e dhembeve ne portretet e tij tregohet deformimi i fytyres)


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://radioblogclub.com/
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Kuriozitete te ndryshme nga e gjithe bota"   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Kuriozitete te ndryshme nga e gjithe bota"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.Radioshqip.org :: cudi nga bota-
Kėrce tek: