www.Radioshqip.org

Forum
 
CalendarForumPortalliGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 "Shkruani Poezite qe ju pelqejne me shume"

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: "Shkruani Poezite qe ju pelqejne me shume"   Wed Sep 27, 2006 7:19 pm

Ketu mund te shkruani poezite qe ju pelqejne me shume ne cfaredo lloj gjuhe. Meqe e hapa kete teme po shkruaj une i pari. Ju faleminderit per mirekuptimin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Wed Sep 27, 2006 7:24 pm

A Special World


A special world for you and me
A special bond one cannot see
It wraps us up in its cocoon
And holds us fiercely in its womb.

Its fingers spread like fine spun gold
Gently nestling us to the fold
Like silken thread it holds us fast
Bonds like this are meant to last.

And though at times a thread may break.
A new one forms in its wake
To bind us closer and keep us strong
In a special world, where we belong.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Wed Sep 27, 2006 7:31 pm

Edhe Boten Te Ma Falin

Edhe boten te ma falin une prap dot vuaj
Kur e di se Dora jote mban Unaze te huaj
I kujtoj buzet e tua dhe po e pyes veten...
A me genjeve ti apo genjeva veten????
Shko jeto larg meje edhe pse te dua
Un sisha per ty dhe ti sishe per mua...

Nese lotet ne sy
te pikojne ngadale
kujto zemren time
qe dikur ta pata fale

nese e ndjen zemren
aq shum te lenduar
kujto si ndihesha une
kur me pate tradhetuar

Mos i beso askujt e mos e urrej veten..
Por me beso mua qe per ty e jap jeten
Edhe pse je larg asgje sme pengon
LARGESIA na ndan DASHURIA na bashkon.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Wed Sep 27, 2006 7:34 pm

For You

The essence of loves light
Could not compare to you
For the light on the horizon
Whispers the essence
Of your name
With what I feel for you
I know my heart
Will never change
For you are the light
Of loves candle
The warmth Of the naked flame
And I love you
And I hope you
Feel the same.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Wed Sep 27, 2006 7:41 pm

Mos me le

Mos me le ne pranvere
mos me le te mjere!
mos me le pa lule
mos me le pa ere.
Mos me le te lutem se te dua shume!
mos me le pa shprese,
mos me le pa gjume!
ti e di se sa te dua
dhe vuaj per ty te lutem te lutem!
mos ma dhuro vetmine
ti je per mua dashuri
ti je per mua lumturi
qe ne zemren time ke,
vendin me te bukurin ti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Tironce_Vogel

avatar

Female
Numri i postimeve : 161
Localisation : around the world
Emploi : none of your bisness
Registration date : 31/08/2006

MesazhTitulli: Re: "Shkruani Poezite qe ju pelqejne me shume"   Wed Sep 27, 2006 7:49 pm

lovely poems!! im waiting to read more Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.toughchick.net
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Thu Sep 28, 2006 3:25 pm

Tironce_Vogel shkruajti:
lovely poems!! im waiting to read more Very Happy

I'm glad you like it, I will write more and more. Wink
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Thu Sep 28, 2006 6:17 pm

The essence of loves embrace
Could not compare to you
With what I feel for you
Nothing else could compare
For you are the essence of love
And the love that I feel for you
Will never fade out of sight
For you are the light Of loves candle
As it burns through out the night
You are a gift from the heavens
The light of the evening star
And I will always love you
Just for who you are
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Thu Sep 28, 2006 6:20 pm

Pa~ ty

E di vendin ku banon.
E di mendjen Cka mendon.
I di rruget ti ka shkon.
Vetem nje nuk e di .
A me DASHURON!?


Sdua asgjė tjeter vec
njė herė met shiku,
pa ta degju zėrin,
jet pėr mu nuk ka,
se di a me deshte apo jam mashtru,
apo tė merr malli kur nuk je me mu??!!


Pa ty bota e humb kuptimin
Pa ty dielli e humb shkelqimin
Pa ty edhe friksohem
JoJo pa ty nuk jetohet.


Puthjet me te embla
ti mi ke dhuru
jeten ty ta fala
kur me the te du.


Pa ty smundem tė rri,
pa ty zemra mė bėhet hi,
pa ty varri nuk mė pranon,
pa ty jeta nuk mė mjafton.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Thu Sep 28, 2006 6:21 pm

Congratulations on your engagement
May the light of loves embers
Fill your hearts like the stars
Fill the heavens in the skies
May your love
Glisten like a candle
As it burns throughout the night
And may all your hearts desires
Be filled with the light
Of loves fires
May your hearts always
Be open to the essence of your love
May all your days be filled
With the love that you both feel
Deep within your hearts tonight.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Thu Sep 28, 2006 6:25 pm

Por s'me ngelet gje tjeter,
vec falje te kerkoj...
nuk gjeta si ty askund ne bote
ndaj moj zemer..
...lotet si mbaj dot.

Ketej ku sot une gjindem,
je ti qe me mungon!!
si te lash e ika???
per cilen ''Lumturi,
qe se kam une, se ke as ti.
dua te vi,tani..e te gezohemi une dhe ti.

Deshiroj te shof me sy te mos
digjem mall per ty sikur te isha
reze hane do te hyja ne dhomen tende,
vetem ta dish se sa te dua sdo te jetojsh
as nje ore pa mua, mos mendo se te kam harru,
mos mendo se tjeter du,
mos mendo se zemren time
tjeter kush ka me e gezuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Thu Sep 28, 2006 6:26 pm

The warm embrace
Of our love has moved me
In ways that I thought
I could never know
For I am complete
When I am with you
And torn when we are apart
So will you be the sunrise
That lights up my day
For it is with all that I am
And all that I will ever be
That I ask you
Will you marry me?
For all I could ever need
In life is you by my side.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Thu Sep 28, 2006 6:27 pm

Thone se dashuria
eshte pa fund,
thone se dashuria
si termet te tund,
thone se dashuria
eshte c'menduri,
dhe kjo c'menduri
per mua je ti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Thu Sep 28, 2006 6:28 pm

Love Me

Cover me with kisses
Be my shelter from the rain
Comfort me in sadness
Be the one to ease my pain
Romance me beneath the moonlight
Warm me with your breath
Consume me with your tenderness
In the stillness of the night
Be the one that sparks my essence
Be the one to make me whole
Be the light of every new day
Be the light within my soul
Oh cherish me and cover me
Love Me
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Thu Sep 28, 2006 6:33 pm

Me fal zemėr se ndoshta me fjalet e
mija tė lendova, mė fal shpirt se
ndoshta nga dashurija tė gjykova ,
mė fal e dashur se vec pėr ty unė
mun tė jetoj , mė fal syni im se pa
ty une nuk dua te egzistoj! Mė kujto
edhe kur yjet tė mė harrojnė, mė kujto
edhe kur djelli nuk do tė mė ngroh.

Perse mes poezive une veten leshoj, dhe
ne c“do pike loti mundohem te te
imagjinoj Pse valle nje zemer si tenden
se kuptoj te me dashuroj kaq forte dhe
kaq forte te me lendoj Ngadal peshperis
Kur mendoj per TY dhe ethe shpirti
leshon, mendoj per gjen me te bukur ne
jete, mendoj per dashurine tone. Kur
mendoj per syte e trishtuar dhe buzet
qe dridhen pa fjale, mendoj per floket
e tua mbi gjoksin tim dhe zemrat qe rrahin pandalim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Thu Sep 28, 2006 6:35 pm

**My Heart You Won **

I am so excited,
I cant wait.
The days,
The hours,
Are moving way too slow.
I want to be with you,
I got to be with you,
I need to be with you.
I cant be without you.
This time,
I am not going to be afraid to say it.
I love you with all my heart,
And I will not do anything to deny it.
I'm in love with you,
And you know it.
I just can't wait to hear what you have to say,
I just need you to feel the same way.
You won my heart,
Baby, you are the one.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Thu Sep 28, 2006 6:40 pm

Ne vetmi une jame dhe po mendoje per
ty zemer qe shume te dashuroj zemra vetem
per ty me rreh, shpirti ime me ty jeton
mendja ime tek ty qendron te dua zemer
te dua vetem ty.


Me malle e dashuri une ty te kujtoj
ti nga mendja ime kurre nuk te harroje.
Te duash ty eshte mbrekulli, te jetoshe
me imazhin tende eshte ēmenduri,
te puthesh ty eshte kenaqesi,
te dua shume o shpirti ime te dua pa kufi.

Sa nate e bukure sonte eshte dhe une
per ty po mendoje si ka mundesiqe pa ty
po jetoj, ti je i vetemi qe me gezone
mesi, pres qe me ty te flase se ti me
bene qe te fluturoje, ne kete nate
romantike une pa ty po e kaloje.

Te dua qe ne krahet e mi te qendroshe
dhe nje puthje ti te me dhuroshe, te
theme sa shume te dashuroje, dhe bashke
te dy te bisedojme per kete jete qe po kalojme.

Se jame engjelli yte dhe do
fluturoje, dhe tek ty une do te qendroj
dhe ti me ate buzeqeshjen tende te embel
mua te me ftosh dhe te me thuash se sa
shume me dashuron.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Thu Sep 28, 2006 6:42 pm

When I Saw You

From the first time I saw you
You took my breath away
Then I held you in my arms
You lit the very essence of my soul
And from that day forward
I knew I was alive
For you have moved me in ways
That I thought
I would never know
And that is why
I love you like I do
As the years pass by my love
Remember that my feelings
Will remain the same
For I have always loved you
And my heart will never change.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Thu Sep 28, 2006 6:44 pm

1.a

Shiko henen dhe
ajo puthjen time ta dhuron,
me tha dhe dicka
qe shpirtin tend,
une kurr ne erresire
s'kam per ta lene,
prandaje shpirt nga erresira
mos ki frike se henen do ta bej drite.

1.b

Sonte shpirt ti me mungon
si sonte s'me ke munguar asnjehere
sa do doja te te kisha prane
gjithmone
kaq vetem kurre nuk jam ndjere
se ti s'mund te vish
e as une nuk mund te vi
te presim, vec te presim na duhet
e mua dhimbja me shtrengon ne gji
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Thu Sep 28, 2006 6:46 pm

Will Always Love You

From the minute I found you
I knew you were the one,
my one and only true love.

You're my sun, my, stars,
my moon, my whole universe
rotates around your love.

The sunset was just the past,
but the sunrise is our future.
It's the anticipation of the greatest happiness...

You're as beautiful as the stars in the sky.
So brilliant and permanent,
amazing and wonderful.

Today, I want you to know
that I pray for you every day,
for you to always be safe.

Always remember that...
God holds our hands and keeps
us close together, no matter where
our paths lead, we'll always be together...

because I will always love you.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Thu Sep 28, 2006 6:48 pm

Dy net mendova per gjithesine;
Te treten vendosa te gjej dashurine.
I shtyre nga gezimi me rete fluturova,
Ne cdo skaj te universit ty te kerkova;
E kur nder qiej nuk te gjeta

Zbrita ne toke dhe pyeta shume veta,
Por ti ishe permbysur ne humnere
Dhe asnje vertet kurre s’te kish ndjere.
Atehere ne shpirt shume u hidherova
U gjakosa, u vrava kur ne abis u rrezova.
Vertet atje do te kisha gjetur,
Por tashme do te isha I vdekur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Thu Sep 28, 2006 6:50 pm

You Are

You are the light of life
Even when the day is grey
You are the stars
Of the heavens
And you always
Light the way
You are my warmth
Of an open fire
When the day is cold
You are the breath
That i breathe
And my love
Will never fade
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Thu Sep 28, 2006 6:51 pm

Si ndjehem pa ty

Ku me ike ku humbe ku u trete
nje plage ne zemer me mbete
nje zjarr qe kurr nuk shuhet
nje emer qe perjete ruhet


Se di c'me ndodh kur jam me ty
Kur me shikon me ata sy
Kur me buzeqesh me ledhaton
Koke e kembe ti me pushton.

S'e di se c'ndjen kur me ke prane
Kur te dy vetem rrime menjane
Kur koken ve tek gjoksi im
S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!

S'e di c'mendim ke ti per mua
Kur te shtrengoj por s'them te dua
Kur them se vdes per buzet e tua
S'e di a me beson ti mua?


S'e di c'do te ndodhe me ne te dy
Sikur te mos jem me me ty
Sikur kjo ender te ndalet nje dite
S'e di a do te shoh me drite?

S'e di pa ty cdo bej o yll
Pa ty kjo bote me duket nje pyll
Pa ty kjo bote s'do kete me kuptim
Se pa ty jeta ime eshte mallkim.

S'e di sa gjate do te vazhdoje
Por di sa shume te deshiroj
E di sa shume ti me gezon
Kur pak vemendje me kushton.

E ndjej se shume do te te dua
Sa kohe keto buze do me puthin mua
Sa kohe qe zemra do t'me punoje
Emrin tend do te kem ne goje.

S'e di sa shume do te zgjase kjo jete
S'di si do shkoje ne te vertete
Por dicka di me siguri :
Ajo qe dua je vec.......... Ti.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Thu Sep 28, 2006 6:53 pm

You Are My Angel

You are the angel
That lifted me high
Above the grass and sea
To the sky

You are the angel
That lit me afire
Ablaze with passion
Endlessly higher

You are the angel
That brought me romance
Spinning my still days
Into a dance

You are the angel
My gentle, sweet dove
Keeping my every day
Filled with love

You are my angel
My angel of love.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Thu Sep 28, 2006 6:54 pm

Trishtimi

Mendova se isha drita jote ne erresire
Gezimi jot ne trishtim
Zjarri jot ne grice
mengova gabim e di
me the vet ti,e pash
me fal shum per bezdisjen
nese te thash se je ajri im
jeta ime shpirti im
gjysma ime qe sjetoj dot pa ty
por un jetoj dhe pa ty mos ki frike
crendesi ka nese jeta ime eshte shkretire
nese shpirti sme buzeqesh
nese dhimbja me trete
rendesi ka qe jetoj dhe pa ty
mos ne buzeqeshje ne trishtim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Thu Sep 28, 2006 6:56 pm

*Your Perfect*

Because everything you do
Makes me smile...
Because every second I spend with you
Is worthwhile..
Because when you laugh at me
I laugh too
Because everyone else can see
That I’m devoted to you..
Because I love your eyes
and the way they shine...
Because you don’t tell lies
and you’re so cute when you whine..
Because when you get mad
You cant hide it..
Because even when you’re sad
I can find it..
Because the way you hold me
Sends shivers down my spine..
Because your spirits so free
and you’re so dang fine!
Because I never stop thinking about you
Its not fair..
Because you’re just perfect
and no one else can compare...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Thu Sep 28, 2006 6:57 pm

Forever Friend

Sometimes in life,
you find a special friend;
someone who changes your life
just by being part of it.

Someone who makes you laughs
until you can't stop;
someone who makes you believe
that there really is good in the world.

Someone who convinces you
that there really is an unlocked door
just waiting for you to open it.
This is Forever Friendship.

When you're down,
and the world seems dark and empty,
Your forever friend lifts you up in spirit
and makes that dark and empty world
suddenly seem bright and full.

Your forever friend gets you through
the hard times, the sad times,
and the confused times.
If you turn and walk away,
your forever friend follows.

If you lose your way,
your forever friend guides you
and cheers you on.
Your forever friend holds your hand
and tells you that
everything is going to be okay.

And if you find such a friend,
you feel happy and complete,
because you need not worry.
You have a forever friend for life,
and forever have no end.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Thu Sep 28, 2006 7:00 pm

Life

What is our life? A play of passion,
Our mirth the music of division,
Our mother's wombs the tiring-houses be,
Where we are dressed for this short comedy.
Heaven the judicious sharp spectator is,
That sits and marks still who doth act amiss.
Our graves that hide us from the setting sun
Are like drawn curtains when the play is done.
Thus march we, playing, to our latest rest,
Only we die in earnest, that's no jest.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Thu Sep 28, 2006 7:02 pm

Remember

Remember me when I am gone away,
Gone far away into the silent land;
when you can no more hold me by the hand,
Nor I half turn to go yet turning stay.
Remember me when no more day by day

You tell me of our future that you planned:
Only remember me; you understand
It will be late to counsel then or pray.
Yet if you should forget me for a while


And afterwards remember, do not grieve:
For if the darkness and corruption leave
A vestige of the thoughts that once I had,
Better by far you should forget and smile
Than that you should remember and be sad.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Thu Sep 28, 2006 7:04 pm

The one

When we met,
you touched my heart
and spoke to my soul
in a way that no one
had ever done before

And I knew
that you were
the only one for me

And though I can't even
begin to tell you,
how happy and hopeful
your love has made me

I will say
that I love you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Thu Sep 28, 2006 7:05 pm

Always love you


As long as forever
I will stay by your side
I’ll be your companion
Your friend and your guide

As long as I live
And as long as you care
I’ll do anything for you
I’ll go anywhere

I’ll bring you the sunshine
I’ll calm all your fears
I’ll gather up rainbows
To chase all your tears

As long as forever
My love will be true
For as long as a live
I’ll love only you


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Thu Sep 28, 2006 7:12 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Thu Sep 28, 2006 7:06 pm

Boston girls are pretty
New York girls are smart
But it takes an Albanian girl
To win a boy's heart

Kali girls are tan
Vegas girls are hoes
But when you want the best-looking girl
Albania is where you gotten go

Jersey girls are wild
Texas girls are fun
But Albanian girls?
Come on, they're number 1

Girls will be girls
North, east, south or west
But Albanian girls
Always rate the best

To any man who reads this
And truly wants to know
If you have an Albanian girl
You should never let her go.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Thu Sep 28, 2006 7:08 pm

Blue Eyes Crying in the Rain


In the twilight glow I see her
Blue eyes crying in the rain
As we kissed goodbye and parted
I knew we'd never meet again

Love is like a dying ember
Only memories remain
Through the ages I'll remember
Blue eyes crying in the rain

Now my hair has turned to silver
All my life I've loved in vain
I can see her star in Heaven
Blue eyes crying in the rain

Someday when we meet up yonder
We'll stroll hand in hand again
In a land that knows no parting
Blue eyes crying in the rain.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
THe_AnSwErMale
Numri i postimeve : 196
Age : 32
Localisation : Kine
Loisirs : LoL
Registration date : 24/08/2006

MesazhTitulli: Re: "Shkruani Poezite qe ju pelqejne me shume"   Fri Sep 29, 2006 1:12 pm

hajde poet hajde. poema shum te mir. vazhdo se jan te bukura. Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Mon Oct 02, 2006 8:47 pm

Forever Love


Is this really what you want?
To be here now, with me?
Sharing hearts in vain.
Loving arms open to you.
Can you see them?
Hold me.

I want you here now.
I want you to be with me,
Always.

I'd jump at the chance to love you more.
To love you with all my heart.

But you're away,
Gone for now.
I'll see you soon.
I'll hold you with my open arms.
I'll love you wholly, with my soul.
We'll kiss and love forever.
Forever love.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Mon Oct 02, 2006 8:48 pm

I GIVE TO YOU


I give to you
A fire to light inside your heart,
to feel the warm embers glow.
A piece of the sun’s warm rays
to bask in it’s fiery show

I give to you
A piece of a rainbow to color your world,
When all seems totally gray.
Some roses for the sweet perfume,
to kiss your senses with its bouquet.

I give to you
A sprinkling of some twinkling stars,
to wish upon at night.
The morning dew to kiss the day,
to bask in its delight.

I give to you
A summer’s breeze to caress your face,
to show that someone cares.
The sweet song of the nightingale,
to remind you that they’re always there.

I give to you
My lasting friendship, always true.
A gift of love to hold inside,
whenever you feel blue,
or just because you need a friend.

This friend… who will always be there for you !!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Mon Oct 02, 2006 8:50 pm

I WILL ALWAYS LOVE YOU

I am going to love you all of my life, through whatever comes along. The feelings I have will stay strong and true, knowing that our tomorrows hold so much promise for us.
I really think that you and I have an opportunity to be as happy as any two people could ever be. That’s why this is what I would wish for, if I could have just one request...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
E Lumtur

avatar

Female
Numri i postimeve : 61
Age : 32
Localisation : Tek dhoma ime
Emploi : Pionere
Loisirs : Buzeqeshjet
Registration date : 30/08/2006

MesazhTitulli: Re: "Shkruani Poezite qe ju pelqejne me shume"   Mon Oct 16, 2006 11:52 am

Po ti qeke poet o cun... Bravo te qofte... Lum ajo qe ka per te mar ty, ke per ta kenaq me poezi cdo nata para gjumit...

A te ve edhe une disa? Ato qe kam shkru vete...

Po e nis me nje te embel ne fillim...

For you my Love

I've already told you why I love you
With my heart and soul you are the only one
The only one I know that loves me too
Please don't ask me again, it's all done

Nothing that is said can keep me away
I love spending all of my time with you
No matter what they'll say, with you I'll stay
That's because with you, I am stuck like glue

Just like the moon and the stars in the sky
We'll shine together all the way through
I love you too much to tell you "good bye"
And I get upset when sometimes you do

"Life it's not easy" you tell me that too
I know it will be, 'cause I'll be with you.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://radioblogclub.com/
E Lumtur

avatar

Female
Numri i postimeve : 61
Age : 32
Localisation : Tek dhoma ime
Emploi : Pionere
Loisirs : Buzeqeshjet
Registration date : 30/08/2006

MesazhTitulli: Re: "Shkruani Poezite qe ju pelqejne me shume"   Mon Oct 16, 2006 11:57 amKjo eshte e kunderta e asaj siper... Jeta, njehere qeshim, njehere qajm... efekti i dashurise...

(ne te vertete kishim si detyre ne shkolle per nje poezi, dhe nuk e di pse urrejtja me sthyti te shkruaja nje poezi te tille... E nxora gjithe merzitjen time... qejf o qejf)

I HATE You

What’s the point of crying at night?
Should I miss how you hold me so tight?
Should I miss the sweet kisses from you?
Or should I hate it for thinking
it would always be us two?

You promised you’d love me forever and ever
Somehow your engagement ring would bring us together
The opposite happened and how we’re apart
And I hate you with every single piece of my heart.

I never thought I’d be complete without you by my side
But now that you’re gone, I’m happier inside
Like a butterfly I am free, and I never cry again
On this life that I’ll live I will find a better man

With this lesson that I learned, now I move on
I put my heart pieces together, and I feel so strong
Just remember when you’ll miss our past
It’s too late my dear, I’ll be the one laughing at last.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://radioblogclub.com/
Just_Friends

avatar

Male
Numri i postimeve : 77
Registration date : 14/09/2006

MesazhTitulli: Pershendetje   Wed Oct 18, 2006 9:32 pm

Just Be

Just be my sweetheart
Just stay here with me
Just wait on more second
Let's just be 'we'

Just be my own
Just be my love
Just be together

Just be my darling
Just stay by my side
Just wait one more moment
Just let me confide

Just be my own
Just be my love
Just be together

Just be my confidant
Just stay my friend
Just wait a day
Just hold my hand

Just be my own
Just be my love
Just be together

Just be dependable
Just stay all you
Just wait 'til we're older
Just start anew

Let me be your own
Let me be your love
Let me be together
With you
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
E Lumtur

avatar

Female
Numri i postimeve : 61
Age : 32
Localisation : Tek dhoma ime
Emploi : Pionere
Loisirs : Buzeqeshjet
Registration date : 30/08/2006

MesazhTitulli: Re: "Shkruani Poezite qe ju pelqejne me shume"   Fri Oct 20, 2006 12:58 pm

A Red Red Rose
Nga: Robert Burns

O my Luve's like a red, red rose
That's newly sprung in June;
O my Luve's like the melodie
That's sweetly played in tune.

As fair art thou, my bonnie lass,
So deep in luve am I;
And I will luve thee still, my dear,
Till a' the seas gang dry:

Till a' the seas gang dry, my dear,
And the rocks melt wi' the sun;
I will luve thee still, my dear,
While the sands o' life shall run.

And fare thee weel, my only Luve,
And fare thee weel awhile!
And I will come again, my Luve,
Tho' it ware ten thousand mile.(Sepse kjo eshte nje nga poezite e mija te preferuara e kam shkruar ne nje nga fletet e ditarit tim... dhe po e dergoj se i shkon tamam poezise) Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://radioblogclub.com/
ALB_MaGjI

avatar

Male
Numri i postimeve : 159
Age : 31
Registration date : 21/09/2006

MesazhTitulli: Re: "Shkruani Poezite qe ju pelqejne me shume"   Mon Nov 06, 2006 6:17 pm

O NJERES SHKRUANI SHQIP MER SE KA NGA ATA QE JANE PYKE NGA ANGLISHTJA HAHAHAHA
NESE MELKA E KE SHUME TE BUKUR POEZINE VAZHDO KESHTU SE KE DAL NGA RUGA E ZOTIT EDHE TI Razz
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
THe_AnSwErMale
Numri i postimeve : 196
Age : 32
Localisation : Kine
Loisirs : LoL
Registration date : 24/08/2006

MesazhTitulli: Re: "Shkruani Poezite qe ju pelqejne me shume"   Tue Nov 07, 2006 1:49 pm

A Special World

A special world for you and me
A special bond one cannot see
It wraps us up in its cocoon
And holds us fiercely in its womb.

Its fingers spread like fine spun gold
Gently nestling us to the fold
Like silken thread it holds us fast
Bonds like this are meant to last.

And though at times a thread may break
A new one forms in its wake
To bind us closer and keep us strong
In a special world, where we belong.

- Sheelagh Lennon -
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
THe_AnSwErMale
Numri i postimeve : 196
Age : 32
Localisation : Kine
Loisirs : LoL
Registration date : 24/08/2006

MesazhTitulli: Re: "Shkruani Poezite qe ju pelqejne me shume"   Tue Nov 07, 2006 1:56 pm

An Entrapment

My love, I have tried with all my being
to grasp a form comparable to thine own,
but nothing seems worthy;

I know now why Shakespeare could not
compare his love to a summer’s day.
It would be a crime to denounce the beauty
of such a creature as thee,
to simply cast away the precision
God had placed in forging you.

Each facet of your being
whether it physical or spiritual
is an ensnarement
from which there is no release.
But I do not wish release.
I wish to stay entrapped forever.
With you for all eternity.
Our hearts, always as one.

- Anthony Kolos -
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
THe_AnSwErMale
Numri i postimeve : 196
Age : 32
Localisation : Kine
Loisirs : LoL
Registration date : 24/08/2006

MesazhTitulli: Re: "Shkruani Poezite qe ju pelqejne me shume"   Tue Nov 07, 2006 2:03 pm

If I could have just one wish,
I would wish to wake up everyday
to the sound of your breath on my neck,
the warmth of your lips on my cheek,
the touch of your fingers on my skin,
and the feel of your heart beating with mine...
Knowing that I could never find that feeling
with anyone other than you.

- Courtney Kuchta -
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
THe_AnSwErMale
Numri i postimeve : 196
Age : 32
Localisation : Kine
Loisirs : LoL
Registration date : 24/08/2006

MesazhTitulli: Re: "Shkruani Poezite qe ju pelqejne me shume"   Tue Nov 07, 2006 2:12 pm

[i]What I Love About You

I love the way you look at me,
Your eyes so bright and blue.
I love the way you kiss me,
Your lips so soft and smooth.

I love the way you make me so happy,
And the ways you show you care.
I love the way you say, "I Love You,"
And the way you're always there.

I love the way you touch me,
Always sending chills down my spine.
I love that you are with me,
And glad that you are mine.

- Crystal Jansen -
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
THe_AnSwErMale
Numri i postimeve : 196
Age : 32
Localisation : Kine
Loisirs : LoL
Registration date : 24/08/2006

MesazhTitulli: Re: "Shkruani Poezite qe ju pelqejne me shume"   Tue Nov 07, 2006 4:09 pm

A stranger you were once.
Then, with a gentle look you took my hand.
As our lives engaged,
you lit my life and I held both your hands.
Now that decades have passed,
ours souls have indeed become one.
How fortunate we are
that we have found the love so true
that everyone dreams about.

- Laura Veronica Merodio -
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
THe_AnSwErMale
Numri i postimeve : 196
Age : 32
Localisation : Kine
Loisirs : LoL
Registration date : 24/08/2006

MesazhTitulli: Re: "Shkruani Poezite qe ju pelqejne me shume"   Tue Nov 07, 2006 4:20 pm

Never Have I Fallen

Your lips speak soft sweetness
Your touch a cool caress
I am lost in your magic
My heart beats within your chest

I think of you each morning
And dream of you each night
I think of your arms being around me
And cannot express my delight

Never have I fallen
But I am quickly on my way
You hold a heart in your hands
That has never before been given away

- Rex A. Williams -
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
THe_AnSwErMale
Numri i postimeve : 196
Age : 32
Localisation : Kine
Loisirs : LoL
Registration date : 24/08/2006

MesazhTitulli: Re: "Shkruani Poezite qe ju pelqejne me shume"   Tue Nov 07, 2006 4:25 pm

Your Name

I wrote your name in the sky,
but the wind blew it away.
I wrote your name in the sand,
but the waves washed it away.
I wrote your name in my heart,
and forever it will stay.

- Jessica Blade -
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
THe_AnSwErMale
Numri i postimeve : 196
Age : 32
Localisation : Kine
Loisirs : LoL
Registration date : 24/08/2006

MesazhTitulli: Re: "Shkruani Poezite qe ju pelqejne me shume"   Tue Nov 07, 2006 4:27 pm

kaq kisha un. Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Shkruani Poezite qe ju pelqejne me shume"   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Shkruani Poezite qe ju pelqejne me shume"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
www.Radioshqip.org :: Poezi-
Kėrce tek: